Bojíte se o řidičák? Pojistěte si ho

Loňský příchod nemilosrdných zákonných opatření, kvůli nimž můžete přijít o řidičský průkaz dříve než reknete švec, má mnohé pozoruhodné následky. Jedním z nich je možnost „pojištění řidičského průkazu”, která se od března objevuje v nabídce první pojišťovny působící na českém trhu, společnosti Carlife PMP.

Trvalo tak téměř devět měsíců, než se v zahraničí vcelku běžný pojistný produkt dostal i k nám. Jak funguje? Pojišťovna vám pochopitelně není schopna vrátit řidičský průkaz, pakliže vám jej správní orgán odebere. Pokud se ale proti této situaci pojistíte, bude vám pojišťovna hradit veškeré náklady na náhradní dopravu po dobu platnosti zákazu řízení. Co přesně to znamená v případě zmiňované společnosti zatím zjišťujeme, je pochopitelně důležité, zda náhradní doprava znamená ve vnímání Carlife taxi, MHD, vlastního řidiče nebo prostě cokoli. Každopádně víme, že limit plnění je 30 000 Kč měsíčně, což by na osobního řidiče jezdícího s vaším vlastním autem snadno vystačilo.

Nabídka Carlife ale zatím značně trpí tím, že je jediná na trhu, a tak riziko odebrání řidičáku kryje jen z mizivé části. Nekryje totiž jednak postihy oceněné čtyřmi a více body, což ještě lze pochopit, ale především nebere v potaz odebírání řidičského průkazu na základě zbylých ustanovení zákona, která jsou mnohem tvrdší a zajistí vám odebrání řidičáku dříve než vaše bodové konto zazáří dvouciferným číslem. i mnoho tříbodových přestupků v případě jejich opakování v určitém časovém rozmezí (typicky 6 měsíců nebo 1 rok) znamená okamžitý zákaz řízení bez ohledu na stav bodového konta.

Podobnou nabídku ale připravují i další pojišťovny, a tak lze očekávat, že se rozsah krytí tohoto pojištění významně zvýší a bude pokrývat většinu rizik. Přesto ani do budoucna nelze počítat s tím, že by pojištění krylo odebrání ŘP za řízení pod vlivem alkoholu, způsobení nehody se zraněním dalších osob apod.

Přesto se ptáte na podmínky a ceny Carlife? Musíte mít řidičák alespoň dva roky a na kontě maximálně pět trestných bodů. Podle aktuálního stavu bodového konta se pak roční sazba pojistného pohybuje od 2 500 do 10 000 Kč.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků