Bojíte se o řidičák? Pojistěte si ho

Loňský příchod nemilosrdných zákonných opatření, kvůli nimž můžete přijít o řidičský průkaz dříve než reknete švec, má mnohé pozoruhodné následky. Jedním z nich je možnost „pojištění řidičského průkazu”, která se od března objevuje v nabídce první pojišťovny působící na českém trhu, společnosti Carlife PMP.

Trvalo tak téměř devět měsíců, než se v zahraničí vcelku běžný pojistný produkt dostal i k nám. Jak funguje? Pojišťovna vám pochopitelně není schopna vrátit řidičský průkaz, pakliže vám jej správní orgán odebere. Pokud se ale proti této situaci pojistíte, bude vám pojišťovna hradit veškeré náklady na náhradní dopravu po dobu platnosti zákazu řízení. Co přesně to znamená v případě zmiňované společnosti zatím zjišťujeme, je pochopitelně důležité, zda náhradní doprava znamená ve vnímání Carlife taxi, MHD, vlastního řidiče nebo prostě cokoli. Každopádně víme, že limit plnění je 30 000 Kč měsíčně, což by na osobního řidiče jezdícího s vaším vlastním autem snadno vystačilo.

Nabídka Carlife ale zatím značně trpí tím, že je jediná na trhu, a tak riziko odebrání řidičáku kryje jen z mizivé části. Nekryje totiž jednak postihy oceněné čtyřmi a více body, což ještě lze pochopit, ale především nebere v potaz odebírání řidičského průkazu na základě zbylých ustanovení zákona, která jsou mnohem tvrdší a zajistí vám odebrání řidičáku dříve než vaše bodové konto zazáří dvouciferným číslem. i mnoho tříbodových přestupků v případě jejich opakování v určitém časovém rozmezí (typicky 6 měsíců nebo 1 rok) znamená okamžitý zákaz řízení bez ohledu na stav bodového konta.

Podobnou nabídku ale připravují i další pojišťovny, a tak lze očekávat, že se rozsah krytí tohoto pojištění významně zvýší a bude pokrývat většinu rizik. Přesto ani do budoucna nelze počítat s tím, že by pojištění krylo odebrání ŘP za řízení pod vlivem alkoholu, způsobení nehody se zraněním dalších osob apod.

Přesto se ptáte na podmínky a ceny Carlife? Musíte mít řidičák alespoň dva roky a na kontě maximálně pět trestných bodů. Podle aktuálního stavu bodového konta se pak roční sazba pojistného pohybuje od 2 500 do 10 000 Kč.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 30 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků