Bodový systém opět v parlamentu, Šimonovský si věří

Návrh zákona, který počítá se zavedením bodového systému pro řidiče, neprošel před dvěma měsíci parlamentem. Ministr dopravy Šimonovský jej proto mírně přepracoval a „umírnil“ a poslal do druhého čtení; věří, že nyní návrh projde a začne co nejdříve platit. Důvodem pro zavedení bodového systému je neutěšený stav na silnicích, na nichž umírá příliš mnoho lidí (v pondělí to bylo 14 osob, nejvíce za letošní rok). Česká republika se přitom Evropské unii zavázala, že počet úmrtí sníží na polovinu.

Za dvanáct bodů přijde řidič o řidičské oprávnění. Přitom za nesprávné předjíždění dostane pět trestných bodů, za nedání přednosti v jízdě čtyři a potřebné tři pak získá třeba za telefonování za volantem. Ani nestačíte nadát, a nebudete moci s autem na silnici. Naopak pokud po tři roky nespácháte žádný přestupek, budou vám smazány všechny předchozí trestné body. Novinkou oproti současnému stavu bude možnost odebrání řidičského průkazu policií či nutnost nahlásit, kdo řídil vůz v době spáchání přestupku.

Mnozí poslanci při posledním čtení označili novelu za příliš přísnou, někteří dokonce za legislativní zmetek, píše iDnes. Uvidíme tedy, zda návrh projde tentokrát.

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 87 příspěvků