Bodový systém nabírá zpoždění

Nový silniční zákon, který zavádí bodový systém, nebyl v polovině října schválen poslaneckou sněmovnou. Poslanci totiž k předchozímu návrhu předložili celkem 450 pozměňovacích návrhů, z nichž některé je ministr dopravy Šimonovský připraven do zákona zahrnout. Jeho další projednávání ve vládě je v plánu ale až za dva týdny. Pokud návrh zákona napodruhé parlamentem projde, tj. schválí ho sněmovna i senát, bude platit nejdříve od druhé poloviny příštího roku, případně až od začátku roku 2006. Původní termín byl přitom letošní září.

Cílem nového zákona je snížení počtu nehod a úmrtí na českých silnicích formou bodování přestupků a následného zadržení řidičského průkazu a nutnosti složit jakési „opravné“ zkoušky. Kritici zákona ale uvádí, že systém bude řidiče zbytečně buzerovat a bude příliš administrativně náročný. Zastánci naopak říkají, že bodový systém funguje úspěšně v mnoha státech, tak proč ne u nás...

Tip: Více si o navrhovaném bodovém systému můžete přečíst ve starším článku.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků