BMW zvažuje prodej svých motorů konkurenci

Bavorské BMW zvažuje, že po vzoru jiných automobilek nabídne své motory jiným automobilkám. Ve světě automobilových výrobců je totiž poměrně běžné, že automobilky prodávají své motory jiným výrobcům, čímž získávají potřebné peníze. Děje se tak i u vcelku důležitých agregátů, které se tak objevují pod různým označením v různých vozech.

BMW zvažuje, že nabídne své motory v podstatě komukoli, kdo si o ně řekne a zaplatí. Neuvažuje ani o tom, že by motory pro konkurenty byly nějak upraveny, např. se jim snížil výkon, aby v případné konfrontaci byl bavorský výrobce o krok napřed.

Prozatím v tomto směru nepadlo žádné oficiální rozhodnutí, ale má se za to, že o motory BMW by byl opravdu velký zájem. Přeci jenom tato automobilka produkuje napříč verzemi jedny z nejlepších agregátů. Vysoké litrové výkony, velmi dobré křivky výkonu a točivého momentu a velmi příjemná spotřeba. To vše je pohádková kombinace pro zákazníky.

Neoficiálně se hovoří o prodeji hlavně čtyř a šestiválcových motorů a to i ve vrcholných dvakrát přeplňovaných verzí, jako je x35i a x35d. Z kusých informací naopak vyplývá, že vrcholné motory pro M modely mají zůstat prozatím k dispozici jen pro BMW a smluvní partnery, kteří vyrábí malosériové speciály, a různé úpravce.

Prozatím se nedá předjímat, jak to vše dopadne, ale BMW se musí chovat také tržně. A příjem z již vyvinutých agregátů by byl jistě příjemným zpestřením. Navíc vždy je lepší dodávat motory, než když tuto činnost přenechá konkurenci, která z toho bude profitovat místo něj.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků