BMW zvažuje prodej svých motorů konkurenci

Bavorské BMW zvažuje, že po vzoru jiných automobilek nabídne své motory jiným automobilkám. Ve světě automobilových výrobců je totiž poměrně běžné, že automobilky prodávají své motory jiným výrobcům, čímž získávají potřebné peníze. Děje se tak i u vcelku důležitých agregátů, které se tak objevují pod různým označením v různých vozech.

BMW zvažuje, že nabídne své motory v podstatě komukoli, kdo si o ně řekne a zaplatí. Neuvažuje ani o tom, že by motory pro konkurenty byly nějak upraveny, např. se jim snížil výkon, aby v případné konfrontaci byl bavorský výrobce o krok napřed.

Prozatím v tomto směru nepadlo žádné oficiální rozhodnutí, ale má se za to, že o motory BMW by byl opravdu velký zájem. Přeci jenom tato automobilka produkuje napříč verzemi jedny z nejlepších agregátů. Vysoké litrové výkony, velmi dobré křivky výkonu a točivého momentu a velmi příjemná spotřeba. To vše je pohádková kombinace pro zákazníky.

Neoficiálně se hovoří o prodeji hlavně čtyř a šestiválcových motorů a to i ve vrcholných dvakrát přeplňovaných verzí, jako je x35i a x35d. Z kusých informací naopak vyplývá, že vrcholné motory pro M modely mají zůstat prozatím k dispozici jen pro BMW a smluvní partnery, kteří vyrábí malosériové speciály, a různé úpravce.

Prozatím se nedá předjímat, jak to vše dopadne, ale BMW se musí chovat také tržně. A příjem z již vyvinutých agregátů by byl jistě příjemným zpestřením. Navíc vždy je lepší dodávat motory, než když tuto činnost přenechá konkurenci, která z toho bude profitovat místo něj.

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 74 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků