BMW zvažuje prodej svých motorů konkurenci

Bavorské BMW zvažuje, že po vzoru jiných automobilek nabídne své motory jiným automobilkám. Ve světě automobilových výrobců je totiž poměrně běžné, že automobilky prodávají své motory jiným výrobcům, čímž získávají potřebné peníze. Děje se tak i u vcelku důležitých agregátů, které se tak objevují pod různým označením v různých vozech.

BMW zvažuje, že nabídne své motory v podstatě komukoli, kdo si o ně řekne a zaplatí. Neuvažuje ani o tom, že by motory pro konkurenty byly nějak upraveny, např. se jim snížil výkon, aby v případné konfrontaci byl bavorský výrobce o krok napřed.

Prozatím v tomto směru nepadlo žádné oficiální rozhodnutí, ale má se za to, že o motory BMW by byl opravdu velký zájem. Přeci jenom tato automobilka produkuje napříč verzemi jedny z nejlepších agregátů. Vysoké litrové výkony, velmi dobré křivky výkonu a točivého momentu a velmi příjemná spotřeba. To vše je pohádková kombinace pro zákazníky.

Neoficiálně se hovoří o prodeji hlavně čtyř a šestiválcových motorů a to i ve vrcholných dvakrát přeplňovaných verzí, jako je x35i a x35d. Z kusých informací naopak vyplývá, že vrcholné motory pro M modely mají zůstat prozatím k dispozici jen pro BMW a smluvní partnery, kteří vyrábí malosériové speciály, a různé úpravce.

Prozatím se nedá předjímat, jak to vše dopadne, ale BMW se musí chovat také tržně. A příjem z již vyvinutých agregátů by byl jistě příjemným zpestřením. Navíc vždy je lepší dodávat motory, než když tuto činnost přenechá konkurenci, která z toho bude profitovat místo něj.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků