BMW X5 a X6 mají nový hybridní diesel. Dynamikou dotahuje ostrou verzi M50d

Stovka za 5,5 sekundy a spotřeba okolo šesti litrů u velkého SUV. Pro někoho sci-fi, pro BMW realita letošního května.

BMW rozšiřuje motorovou nabídku velkých SUV modelů X5 a X6 o mild-hybridní jednotku xDrive40d. Nový motor s výkonem 250 kW (340 koní) a se 700 N.m točivého momentu zapadne mezi jednotky xDrive30d a M50d. Vedle slušných dynamických hodnot je styčným bodem hlavně spotřeba, která se má pohybovat okolo šesti litrů.

BMW iX3 dostane nová aerodynamická kola. Sníží odpor vzduchu pro vyšší dojezd

BMW iX3 dostane nová aerodynamická kola. Sníží odpor vzduchu pro vyšší dojezd

Motor nabídne zajímavou dynamiku díky dvojici turbodmychadel (nízkotlaké a vysokotlaké), přesnějšímu vstřikování paliva a souhře se startér generátorem pracujícím s napětím 48 voltů. Elektrický motor o výkonu 8 kW (11 koní) je přímo spojený s klikovou hřídelí a pomáhá roztlačit oba vozy ke stovce za 5,5 sekundy, tedy jen o tři desetiny pomaleji než motorizace M50d.

Protože jde o mild-hybrid, nemusíte se tahat s kabely. 48voltový systém je soběstačný a dobíjí se rekuperací za jízdy. Jeho souhra a vykrývání slabých míst spalovacího motoru napomáhá i komfortu. Třeba při startování tak nemá docházet k žádným vibracím.

BMW M340d se pomalu blíží. Nejsilnější naftová řada 3 se postaví proti Audi S4

BMW M340d se pomalu blíží. Nejsilnější naftová řada 3 se postaví proti Audi S4

Se zapnutým systémem start/stop pak umí motor při příjezdu ke křižovatce zcela vyřadit z provozu. Kombinované emise CO2 se pohybují od 153 do 167 gramů na kilometr, tedy téměř stejně, jako u nejslabšího dieselu xDrive25d s výkonem 231 koní. Verze xDrive40d doplní stávající nabídku v tomto květnu.

TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

dnes | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků