BMW X4, kupé a SUV v jednom

Podle serveru AutoExpress plánuje BMW nové kupé postavené na platformě modelu X3, tedy s pohonem všech kol xDrive, robustnější karoserií a možností zdolávat horší terén. BMW chce tímto modelem rozšířit zavedené třídy stejně, jako to udělalo s malým SUV X3, které automobilka řadí do nové kategorie SAV. U modelu, který by se mohl jmenovat X4, se samozřejmě předpokládají nižší prodeje, než jaké má X3 - je to dáno unikátní karoserií a designem; ta bude moci být díky tomu více odvážná, vycházet by mohla z konceptu X Coupé, který byl představen v roce 2001.

Půjde o lifestylové „vozítko“ s dlouhou kapotou a kapotou částečně ve stylu šestkového kupé; nepůjde tedy ani o klasické kupé, ani o ryzí SUV, ale o crossover, míšence více kategorií. Pod kapotou bude veškerá technika, jakou používá X3; s nižší hmotností bude vůz lépe ovladatelný na silnici, zachová si ale jako X3 dobrou průchodnost terénem. Motory budou veskrze klasické, benzínové šestiválce 2.2, 2.5 a 3.0 l, naftový čtyřválec 2.0d a šestiválec 3.0d. X4 se nebude vyrábět ve verzi M, nejsilnější model ale nebude končit třílitrem; dostane pod kapotu benzínový osmiválec s objemem 4.0 l, který osedlá i nová M3. Výkon bude rovných 400 koní. V nabídce převodovek nebudou chybět pěti a šestistupňové automaty stejně jako manuální šestikvalt.

Do prodeje se ale X4 dostane až v roce 2007, tedy v době hodně vzdálené. Je možné, že během těchto tří let přijdou s podobným modelem také jiní výrobci, takže X4 bude mít větší konkurenci. Zatím je to ale jediné offroad-kupé od „velkosériového“ výrobce.

Off topic: Podle Autocaru se kupé a kabriolety vycházející z nových řad 1 a 3 nebudou jmenovat 2 a 4, ale ponechají si svoje původní názvy, jako je tomu nyní. Do názvu přibude pouze písmenko Ci nebo Cd.

Designová studie BMW X Coupé

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

dnes | Miro Mihálik | 11 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků