BMW X4, kupé a SUV v jednom

Podle serveru AutoExpress plánuje BMW nové kupé postavené na platformě modelu X3, tedy s pohonem všech kol xDrive, robustnější karoserií a možností zdolávat horší terén. BMW chce tímto modelem rozšířit zavedené třídy stejně, jako to udělalo s malým SUV X3, které automobilka řadí do nové kategorie SAV. U modelu, který by se mohl jmenovat X4, se samozřejmě předpokládají nižší prodeje, než jaké má X3 - je to dáno unikátní karoserií a designem; ta bude moci být díky tomu více odvážná, vycházet by mohla z konceptu X Coupé, který byl představen v roce 2001.

Půjde o lifestylové „vozítko“ s dlouhou kapotou a kapotou částečně ve stylu šestkového kupé; nepůjde tedy ani o klasické kupé, ani o ryzí SUV, ale o crossover, míšence více kategorií. Pod kapotou bude veškerá technika, jakou používá X3; s nižší hmotností bude vůz lépe ovladatelný na silnici, zachová si ale jako X3 dobrou průchodnost terénem. Motory budou veskrze klasické, benzínové šestiválce 2.2, 2.5 a 3.0 l, naftový čtyřválec 2.0d a šestiválec 3.0d. X4 se nebude vyrábět ve verzi M, nejsilnější model ale nebude končit třílitrem; dostane pod kapotu benzínový osmiválec s objemem 4.0 l, který osedlá i nová M3. Výkon bude rovných 400 koní. V nabídce převodovek nebudou chybět pěti a šestistupňové automaty stejně jako manuální šestikvalt.

Do prodeje se ale X4 dostane až v roce 2007, tedy v době hodně vzdálené. Je možné, že během těchto tří let přijdou s podobným modelem také jiní výrobci, takže X4 bude mít větší konkurenci. Zatím je to ale jediné offroad-kupé od „velkosériového“ výrobce.

Off topic: Podle Autocaru se kupé a kabriolety vycházející z nových řad 1 a 3 nebudou jmenovat 2 a 4, ale ponechají si svoje původní názvy, jako je tomu nyní. Do názvu přibude pouze písmenko Ci nebo Cd.

Designová studie BMW X Coupé

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 21 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky