BMW se zavazuje k zelené námořní přepravě automobilů. Času na to má dost

Automobilka BMW přetáčí spínač logistiky z červené na zelenou. Největší problém bude samozřejmě překonání moře a oceánů.

Automobilka BMW přislíbila, že do roku 2030 bude ve své námořní dopravě uhlíkově neutrální. Důvod je jednoduchý. Z veškeré uhlíkové stopy, kterou po sobě BMW zanechá jen kvůli logistice, patří polovina právě lodím. Německá značka se tak připojila k hnutí „Getting to Zero Coalition“, které vzniklo společnými silami několika dalších hnutí, mezi než se řadí například „Přátelé oceánu“.

BMW se chystá na výrobu elektromobilu iNext. Úprava továrny spolkne 400 milionů euro

BMW se chystá na výrobu elektromobilu iNext. Úprava továrny spolkne 400 milionů euro

BMW v tom samozřejmě není samo, výzvu logistiky bez skleníkových plynů přijímají i další automobilky. Přeprava aut po moři ve velkých nákladních lodích je pro automobilky velmi důležitá. Pokud tak chtějí neutralizovat uhlíkovou stopu této dopravy, musí používat ty správné lodě, které zatím nejsou. I na ně se ale čím dál více zaměřují pohledy ekologů. Vždyť skoro 90 procent všeho zboží se přepravuje právě po moři.

Lodní společnosti tak musí jednat. Třeba největší světový dopravce Maersk přislíbil, že bude uhlíkově neutrální do roku 2050. Bateriemi poháněné nákladní lodě už samozřejmě existují. V Norsku například operuje přívoz MV Ampere, který podle výrobce ušetří ročně jeden milion litrů nafty.

Slavný Hans Zimmer oficiálně na palubě BMW. Jeho úkol je nesmírně důležitý

Slavný Hans Zimmer oficiálně na palubě BMW. Jeho úkol je nesmírně důležitý

Gigantická a plnohodnotná nákladní loď, která by se pohybovala bez kapky ropných produktů, je však zatím science fiction. Už se ale objevují koncepty, kdy některé z nich slibují výrobu již za pár let. Dokonce se chystá loď na palivové články. V současné době si lodě šetří naftu například solárními panely.

Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

včera | Jan Mička | 12 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků