BMW se vrací do série ALMS

Bavorská automobilka ohlásila svůj návrat k sérii Amerických závodů Le Mans známých pod zkratkou ALMS. V kategorii GT2 se pokusí obhájit své úspěchy z minulosti.

Na probíhajícím autosalonu v Chicagu automobilka BMW oznámila, že se se začátkem příští sezóny vrátí k závodům ALMS. Ve spolupráci se společností Rahal Letterman Racing vyrobila dva exempláře závodních speciálů na platformě modelu M3 E92 coupé.

Nový okruhový speciál disponuje vším potřebným k tomu, aby mohl konkurovat vozům ve své kategorii. Pohání ho vysokootáčkový osmiválec s objemem 4,0 litru a výkonem 485 koní.

Při výrobě bodykitu těžila automobilka ze svých zkušeností z F1, takže o ideální obtékaní vzduchu kolem karoserie je skutečně postaráno. Je jasné, že s původním modelem M3 sdílí tento okruhový speciál snad jen název a některé tvary. Karoserie je výrazně širší a lehčí, přilnavosti pomáhá velké zadní křídlo a speciální pneumatiky.

Divize BMW Motorsport není v závodech ALMS rozhodně žádným nováčkem a na své konto si v minulosti zapsala již několik vítězství. V roce 1999 vyhrál tým BMW s modelem V12 LMR akci 12 Hours of Sebring. Další úspěchy zaznamenal i na dalších závodech v kategoriích GT2 a LMP1, v první jmenované to bylo přesně devět vítězství a v druhé šest. Od roku 2006 se však tým „bílo-modré vrtule" závodů neúčastnil. Automobilka má však do sezóny 2009 velmi dobré vyhlídky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Série závodů ALMS vznikla v roce 1999 a byla to jakási americká odpověď na evropské závody v duchu 24 hodinovky Le Mans. První sezóna sestávala z osmi závodů, o rok později se jejich počet rozrostl na 12, přičemž byly přidány i dva závody v Evropě a jeden v Austrálii. Ty byly však později zrušeny a organizátoři se zaměřili výlučně na Americký kontinent. Každý rok se, kromě jiného, závodí na nejznámějších okruzích Severní Ameriky a Kanady jako například Laguna Seca, Charlotte Motor Speedway a Sebring.   

Klepněte pro větší obrázek 
BMW M3 E92 pro sezonu 2009
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 15 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků