BMW se vrací do série ALMS

Bavorská automobilka ohlásila svůj návrat k sérii Amerických závodů Le Mans známých pod zkratkou ALMS. V kategorii GT2 se pokusí obhájit své úspěchy z minulosti.

Na probíhajícím autosalonu v Chicagu automobilka BMW oznámila, že se se začátkem příští sezóny vrátí k závodům ALMS. Ve spolupráci se společností Rahal Letterman Racing vyrobila dva exempláře závodních speciálů na platformě modelu M3 E92 coupé.

Nový okruhový speciál disponuje vším potřebným k tomu, aby mohl konkurovat vozům ve své kategorii. Pohání ho vysokootáčkový osmiválec s objemem 4,0 litru a výkonem 485 koní.

Při výrobě bodykitu těžila automobilka ze svých zkušeností z F1, takže o ideální obtékaní vzduchu kolem karoserie je skutečně postaráno. Je jasné, že s původním modelem M3 sdílí tento okruhový speciál snad jen název a některé tvary. Karoserie je výrazně širší a lehčí, přilnavosti pomáhá velké zadní křídlo a speciální pneumatiky.

Divize BMW Motorsport není v závodech ALMS rozhodně žádným nováčkem a na své konto si v minulosti zapsala již několik vítězství. V roce 1999 vyhrál tým BMW s modelem V12 LMR akci 12 Hours of Sebring. Další úspěchy zaznamenal i na dalších závodech v kategoriích GT2 a LMP1, v první jmenované to bylo přesně devět vítězství a v druhé šest. Od roku 2006 se však tým „bílo-modré vrtule" závodů neúčastnil. Automobilka má však do sezóny 2009 velmi dobré vyhlídky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Série závodů ALMS vznikla v roce 1999 a byla to jakási americká odpověď na evropské závody v duchu 24 hodinovky Le Mans. První sezóna sestávala z osmi závodů, o rok později se jejich počet rozrostl na 12, přičemž byly přidány i dva závody v Evropě a jeden v Austrálii. Ty byly však později zrušeny a organizátoři se zaměřili výlučně na Americký kontinent. Každý rok se, kromě jiného, závodí na nejznámějších okruzích Severní Ameriky a Kanady jako například Laguna Seca, Charlotte Motor Speedway a Sebring.   

Klepněte pro větší obrázek 
BMW M3 E92 pro sezonu 2009
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 9 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků