BMW se vrací do série ALMS

Bavorská automobilka ohlásila svůj návrat k sérii Amerických závodů Le Mans známých pod zkratkou ALMS. V kategorii GT2 se pokusí obhájit své úspěchy z minulosti.

Na probíhajícím autosalonu v Chicagu automobilka BMW oznámila, že se se začátkem příští sezóny vrátí k závodům ALMS. Ve spolupráci se společností Rahal Letterman Racing vyrobila dva exempláře závodních speciálů na platformě modelu M3 E92 coupé.

Nový okruhový speciál disponuje vším potřebným k tomu, aby mohl konkurovat vozům ve své kategorii. Pohání ho vysokootáčkový osmiválec s objemem 4,0 litru a výkonem 485 koní.

Při výrobě bodykitu těžila automobilka ze svých zkušeností z F1, takže o ideální obtékaní vzduchu kolem karoserie je skutečně postaráno. Je jasné, že s původním modelem M3 sdílí tento okruhový speciál snad jen název a některé tvary. Karoserie je výrazně širší a lehčí, přilnavosti pomáhá velké zadní křídlo a speciální pneumatiky.

Divize BMW Motorsport není v závodech ALMS rozhodně žádným nováčkem a na své konto si v minulosti zapsala již několik vítězství. V roce 1999 vyhrál tým BMW s modelem V12 LMR akci 12 Hours of Sebring. Další úspěchy zaznamenal i na dalších závodech v kategoriích GT2 a LMP1, v první jmenované to bylo přesně devět vítězství a v druhé šest. Od roku 2006 se však tým „bílo-modré vrtule" závodů neúčastnil. Automobilka má však do sezóny 2009 velmi dobré vyhlídky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Série závodů ALMS vznikla v roce 1999 a byla to jakási americká odpověď na evropské závody v duchu 24 hodinovky Le Mans. První sezóna sestávala z osmi závodů, o rok později se jejich počet rozrostl na 12, přičemž byly přidány i dva závody v Evropě a jeden v Austrálii. Ty byly však později zrušeny a organizátoři se zaměřili výlučně na Americký kontinent. Každý rok se, kromě jiného, závodí na nejznámějších okruzích Severní Ameriky a Kanady jako například Laguna Seca, Charlotte Motor Speedway a Sebring.   

Klepněte pro větší obrázek 
BMW M3 E92 pro sezonu 2009
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků