BMW představuje svůj dvouspojkový automat

Automobilka BMW před pár dny ukázala světu svůj nejnovější ostrý kabriolet BMW M3. Ten se navíc stal prvním modelem bavorského výrobce, který se může pochlubit novou dvouspojkovou převodovkou ve stylu známé DSG.

Tip: Představení BMW M3 kabrio naleznete zde.

Princip fungování této převodovky je v podstatě shodný s konkurenčním zařízením. Každá ze spojek má na starosti vybrané převodové stupně. První sudé 2, 4 a 6 a druhá liché 1, 3, 5, 7 a navíc i zpátečku.

Převodovka samozřejmě nabízí dva základní mody řazení. Plně automatický a pak sekvenční, kdy řidič řadí páčkami na volantu, nebo pohybem řadičky dopředu a dozadu. Celkově pak má převodovka 11 předdefinovaných režimů. Pět pro plnou automatiku a šest pro sekvenční řazení.

Režimy se od sebe liší hlavně zaměřením. Převodovka tak umožňuje velmi komfortní jízdu, kdy se řadí při nižších otáčkách a umožňuje přepnout do ryze sportovního módu, kdy umožní motoru vytáčet do omezovače. Navíc se při sportovních režimech výrazně zkracuje doba řazení, kdy se omezuje doba pozvolného přidání plynu po přeřazení. V nejrychlejším modu tak převodovka tuto činnost zcela vynechává a dochází tedy jen k velmi rychlé výměně převodových stupňů pod plným výkonem.

Samozřejmostí u nové převodovky je program Launch Control, který umožní nejlepší možné zrychlení vozu z klidu.

Klepněte pro větší obrázek

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků