BMW nasadí třílitrový motor s přeplňováním ještě v letošním roce

Automobilka BMW vyvinula po více než 26 letech půstu nový přeplňovaný šestiválec, který hodlá nasadit do svých běžných modelů. O motor R6 o objemu 3 litry, který je přeplňován twin turbem, jsem vám již přinesli informace ve starším článku. Nový motor bude nasazen do modelů automobilky BMW ještě v letošním roce. První model, který se pochlubí tímto šestiválcem bude coupé trojkové řady. K dodání by měl být na konci tohoto roku. V příštím roce bude 3er coupé následovat cabrio trojkového modelu.

O využití tohoto motoru jsme se zajímali i na ženevském autosalonu, kde byl poprvé představen veřejnosti (fotografie vystaveného motoru zde). Přítomní lidé z BMW příliš sdílní nebyli, přesto se z jejich odpovědí dalo vytušit, že se motor neobjeví v řadách 1, Z4 a patrně ani v současné generaci X5, která má již svá nejlepší léta za sebou. Jisté se v tuto chvíli pouze využití v řadách 3, 5 a odvozených kupé a kabrioletech, v budoucnu i v SUV modelech značky. Stejný by měl být i osud atmosferického třílitru s přímým vstřikem (přeplňovaný třílitr má rovněž přímý vstřik paliva do válce), který by měl být představen rovněž v letošním roce. Tento motor bude naladěn na stejný nebo velmi podobný výkon jako současné atmosferické třílitry (190 a 195 kW) a jeho hlavní výhodou bude až o 20 procent nižší spotřeba paliva.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků