Vodík jako pohon budoucnosti? BMW H2R na něj jezdilo už v roce 2004

Německá automobilka BMW pro rok 2021 plánuje uvést na trh vozy s vodíkovém pohonem. Málokdo ale ví, že takový kousek už měla také před 14 lety.

Myslíte si, že auta na vodík jsou výstřelkem posledních let? Vůbec tomu tak není. Již v roce 2004 se BMW rozhodlo demonstrovat výhody takového řešení. Prototyp Hydrogen 7 měl představovat nejen čistější formu pohonu, ale zároveň také výkonný vůz.

Stejně jako BMW Hydrogen 7, což byla vlajková loď mnichovské automobilky poháněná vodíkem i benzinem (výroba probíhala v letech 2005 až 2007), koncept používal motor V12 o objemu 6,0 litru. Místo spalování benzinu byl upraven tak, aby pracoval na vodík.

Oldsmobile Golden Rocket se inspiroval stíhačkou. Vypadal podle toho

Oldsmobile Golden Rocket se inspiroval stíhačkou. Vypadal podle toho

Odvážně tvarovaný vůz H2R se vyvíjel pouze 10 měsíců pod vedením Dr. Raymonda Freymanna. Díky výkonnému motoru a pečlivému testování v aerodynamickém tunelu je držitelem až devíti rekordů pro vodíková auta. Zásluhu má na tom také vcelku hmotnost váha, vždyť při délce 5,4 metru vážil vůz pouze 1 560 kilogramů. Při konstrukci byl totiž využít hliník a uhlíková vlákna.

Německá automobilka předvedla schopnosti vozu na francouzském testovacím okruhu v Miramas. Zde se vodíkovému konceptu podařilo 19. září roku 2004 podařilo stanovit devět světových rekordů pro vozidla poháněná vodíkem, která měla spalovací motor. Zhruba po měsíci se tyto rekordy dočkaly také certifikace Mezinárodní automobilové federace (FIA).

BMW H2R

Debut: 2004

Specifikace: Dvanáctiválec o objemu 6,0 litru s výkonem 285 koní, zrychlení z 0 na 100 za 6 sekund a maximální rychlostí přes 300 km/h

Proč si jej pamatovat: S devíti rekordy potvrzenými od FIA tento koncept ukázal, že vozy poháněné na vodík můžou být také rychlé a efektivní. 

I navzdory všem rekordům se z vodíkového konceptu nikdy nestal produkční kousek. Pár let po oficiální premiéře tato myšlenka utichla. A to i přes to, že bylo vyrobeno 100 kusů. Tyto vozy byly darovány politikům, podnikatelům a jiným známým osobám, které měly sloužit jako velvyslanci vodíkových vozů. My, obyčejní smrtelníci, si tento zajímavý kousek můžeme prohlédnout alespoň v mnichovském muzeu BMW.

O několik let později se ale situace mění. BMW se ani v roce 2018 pohonu na vodík vzdát nechce. V roce 2021 plánuje německá automobilka do provozu uvést limitovaný počet vozů s pohonem na palivové články.

TEST Fiat 500 1.2 8v Collezione: Jen mu zkuste odolat!

Fiat 500 1.2 8v Collezione

Pětistovka oslavila v loňském roce šedesátiny. Fiat se ale výrobou nejrůznějších speciálních a limitovaných verzí vytrvale stará o to, aby novodobá generace nezestárla ani o den.

dnes | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST BMW M140i: Dokonalost odsouzená k záhubě

BMW M140i

Pokud toužíte po nejlepším ostrém hatchbacku na trhu, zapomeňte na Civic Type-R nebo Golf R. Chtějte M140i s manuálem a samosvorem a peněz nelitujte. Tohle je poslední příležitost k nákupu.

23.  9.  2018 | Miro Mihálik | 31 příspěvků
Minitest Volvo S90 T8: Je vrcholná motorizace skutečně nejlepší?

Volvo S90 T8 AWD Polestar (minitest)

Tentokrát jsme vyzkoušeli Volvo S90 se vším, co mu je možné nadělit. Jak funguje hybridní provedení?

18.  9.  2018 | Milan Lažanský | 26 příspěvků