BMW chystá modely X6 a X7 na vodík. Šéf vývoje prozradil, proč je vodík tak důležitý

Některé vodíkové automobily už na trhu jsou. S nákladními automobily už je to ale horší.

Jednou z automobilek, která jeví zájem o pohon svých vozů pomocí palivových článků, je i BMW. Šéf vývoje Klaus Fröhlich prozradil magazínu Automotive News Europe, že dalšími vozy s vodíkovým pohonem budou velká SUV X6 a X7. Na vývoji vozů se podílí i Toyota, která má s vodíkem taktéž bohaté zkušenosti.

Koncept vodíkového BMW X5 je alternativou dnešní elektrifikace. S vývojem pomáhá Toyota

Koncept vodíkového BMW X5 je alternativou dnešní elektrifikace. S vývojem pomáhá Toyota

Nebude to ale jen tak. Jedním dechem totiž Fröhlich dodal, že vodíkové pohonné ústrojí stojí desetinásobek toho co klasické bateriové. Doufá tak, že náklady vyrovná s třetí generací vodíkového pohonu, která bude k prodeji do roku 2025. Tou dobou už by měly být zmíněné modely na trhu, stejně jako již dříve představené BMW X5.

Fröhlich se také zmínil o tom, že vývoj vodíkových ústrojí je nesmírně důležitý. Nejenže bude vhodný pro malé osobní automobily, ale bude také klíčový pro nákladní dopravu. Stále se zpřísňující emisní limity zapříčiní, že se elektrifikaci nevyhnou a přechod na čistou elektřinu prý není tím pravým, protože velmi sníží užitečné zatížení.

Vodíková Toyota Mirai zažije revoluci. Nový koncept razantně mění vše dosavadní

Vodíková Toyota Mirai zažije revoluci. Nový koncept razantně mění vše dosavadní

Správnou cestou je prý vodík, který není tak hmotnostně náročný a navíc se dokáže naplnit do flotily čítající stovku lehkých náklaďáků za jedinou noc. Jak přesně to bude, samozřejmě nikdo neví. Nosná informace rozhovoru s Klausem Fröhlich je ta, že se již brzy dočkáme BMW X6 a X7 na vodíkový pohon.

BMW v tomto odvětví rozhodně není nováčkem. Už v roce 2005 nabízelo zajímavého hybrida v podobě řady 7, který kombinoval dvanáctiválec s vodíkovým ústrojím.

V galerii najdete fotografie BMW i Hydrogen Next.

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

včera | Vladimír Kadera | 39 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků