BMW chystá modely X6 a X7 na vodík. Šéf vývoje prozradil, proč je vodík tak důležitý

Některé vodíkové automobily už na trhu jsou. S nákladními automobily už je to ale horší.

Jednou z automobilek, která jeví zájem o pohon svých vozů pomocí palivových článků, je i BMW. Šéf vývoje Klaus Fröhlich prozradil magazínu Automotive News Europe, že dalšími vozy s vodíkovým pohonem budou velká SUV X6 a X7. Na vývoji vozů se podílí i Toyota, která má s vodíkem taktéž bohaté zkušenosti.

Koncept vodíkového BMW X5 je alternativou dnešní elektrifikace. S vývojem pomáhá Toyota

Koncept vodíkového BMW X5 je alternativou dnešní elektrifikace. S vývojem pomáhá Toyota

Nebude to ale jen tak. Jedním dechem totiž Fröhlich dodal, že vodíkové pohonné ústrojí stojí desetinásobek toho co klasické bateriové. Doufá tak, že náklady vyrovná s třetí generací vodíkového pohonu, která bude k prodeji do roku 2025. Tou dobou už by měly být zmíněné modely na trhu, stejně jako již dříve představené BMW X5.

Fröhlich se také zmínil o tom, že vývoj vodíkových ústrojí je nesmírně důležitý. Nejenže bude vhodný pro malé osobní automobily, ale bude také klíčový pro nákladní dopravu. Stále se zpřísňující emisní limity zapříčiní, že se elektrifikaci nevyhnou a přechod na čistou elektřinu prý není tím pravým, protože velmi sníží užitečné zatížení.

Vodíková Toyota Mirai zažije revoluci. Nový koncept razantně mění vše dosavadní

Vodíková Toyota Mirai zažije revoluci. Nový koncept razantně mění vše dosavadní

Správnou cestou je prý vodík, který není tak hmotnostně náročný a navíc se dokáže naplnit do flotily čítající stovku lehkých náklaďáků za jedinou noc. Jak přesně to bude, samozřejmě nikdo neví. Nosná informace rozhovoru s Klausem Fröhlich je ta, že se již brzy dočkáme BMW X6 a X7 na vodíkový pohon.

BMW v tomto odvětví rozhodně není nováčkem. Už v roce 2005 nabízelo zajímavého hybrida v podobě řady 7, který kombinoval dvanáctiválec s vodíkovým ústrojím.

V galerii najdete fotografie BMW i Hydrogen Next.

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků