BMW 130i: opravdové BMW (megatest)

Sportovní duch se z některých mnichovských vozů poslední dobou zvolna vytrácí. Jedničková řada není z těch.
BMW 130i: opravdové BMW (megatest)
Seznam kapitol
 1. Úvod, Funkcionalistický exteriér, Kvalitní interiér za příplatek
 2. Perfektní pozice za volantem, Dokonalý šestiválec
 3. Úctyhodná dynamika, Skvělé jízdní vlastnosti
 4. Neuvěřitelně odolné brzdy, Záď touží po sedativech
 5. Běžnému provozu něříká ne, Odpovídající provozní náklady
 6. Prostě jednička, Plusy a minusy, Cenové a technické parametry
 7. Kompletní fotogalerie (52 foto)

Zvládá i běžný provoz

Má slova mohou vyvolávat dojem, že jsem s vozem jinde než po okruzích nejezdil a trochu mi unikají potřeby běžného provozu. Ano i ne, ale má 130i strávila ve zcela běžném provozu dobrou polovinu všech najetých kilometrů. Jak se chová při obyčejném přesunu?

Obecně řečeno jej zvládá bez problémů. Ostatně 130i není žádný supersport a ústupky běžnému využití nejsou tak významné, aby normální jízdě zásadně bránily.

M-paketový podvozek, pakliže jej zbavíte dojezdových pneu RunFlat, které jsou v ČR vskutku obtížně snesitelné, je sice tuhý, ale dobře odhlučněný a povrch českých asfaltových polňaček zvládá s přehledem. Určitě nebude dost dobrý fandům komfortní jízdy, ale je s to uspokojit širší spektrum uživatelů než jen sportovně laděné řidiče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odhlučnění interiéru je průměrné, aerodynamický svist je potlačen velmi dobře až do 250 km/h, s hlukem od kol je to horší a záměrně nijak zvlášť neodhlučněný je motor. Jeho zvuk je tak lahodný, že by v Mnichově museli být blázni, aby vás jej stranili. Slyšet je ale až ve vyšších otáčkách a pokud si do vozu pořídíte slušné audio, dálničních 130-160 km/h bude zvládat velmi noblesně.

Uspořádání interiéru fandí z německého slovníku spíše pojmu Nordschleife než Interspar, ale ani druhá možnost jej neurazí. Pokud se vaše manželka smíří s tím, že bude sedět skoro na zemi, děti se nebudou zlobit, když je po dovršení 15. roku života necháte doma (pak se už nevejdou) a tchán pochopí, že cestou zpátky už se nemůžete stavit v Bauhausu, protože ty dlaždičky se do kufru opravdu nevedjou, bude všechno v pořádku. No, 130i prostě není sen typického Čecha, ale upřímně si vůz ve svých rukou dokáži představit jako jediný pro všechny příležitosti. Velmi zábavně vás odveze kamkoli, rychle i pomalu, bez RunFlatů ho netrápí jízda po českých silnicích a když bude třeba něco převézt, podrží vás. A možnosti výbavy jsou tak široké, že udělat z něj velmi komfortní auto není problém. V tomto si ale musíte udělat jasno sami...

Provozní náklady? Odpovídající

Dlouhodobé zkušenosti s vozem volají po nastínění provozních nákladů, a tak se alespoň pokusím v krátkosti shrnout to nejdůležitější. Byť znovu upozorňuji, že mé využití vozu mělo daleko od jakkoli běžného provozu, šlo opravdu spíše o víkendové auto.

Největším provozním nákladem bude servis a spotřební materiál. Pokud počítáte se sportovním využitím, připravte se na životnost pneumatik cca 5 000 km, brzdových destiček okolo 7 500 km, výměnu oleje a filtrů každých 10 000 km (dodržovat výrobcem předepsaný interval až 25 000 km mi přijde být šílené) a výměnu brzdových kotoučů cca každých 18 000 km. Na kvalitní pneumatiky je třeba počítat s cca 30 000 Kč, destičky vyjdou na 7 000 Kč, olej a filtry vám v servisu spolu se základní kontrolou vymění cca za 8 000 Kč a kotouče přibližně za 11 000 Kč. Vše i s prací. Každých 20 000 km je tak třeba počítat s výdaji okolo 170 tisíc Kč, tedy něco přes 8 Kč na kilometr. A to je očekávaná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K ní si připočtěte náklady na palivo, které se budou výrazně lišit dle stylu jízdy. Motor 3,0i je schopen v jedničkové řadě jezdit se spotřebou od necelých 6 až po cca 23 litrů na 100 km, každopádně je ve všech režimech nadprůměrně úsporný, jak jsme ostatně u BMW zvyklí. V mém případě činila dlouhodobá spotřeba 14,6 litru Naturalu 98 na 100 km, což při dnešních cenách dělá něco kolem 4 Kč na kilometr.

Velmi důležitou složkou celkových nákladů je jistě pokles hodnoty. Z úcty k dodavateli nebudu zveřejňovat reálnou nákupní a s ohledem na dopočítatelnost ani konečnou prodejní cenu, ale výsledek vychází i přes vcelku brzký prodej na solidních 8,40 Kč na kilometr.

Suma sumarum jsme na necelých 21 Kč na kilometr a to je méně, než bych u takto „nesmyslného“ a „iracionálně využívaného” vozu čekal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledek nelze příliš zobecňovat, náklady na servis není problém dostat na třetinu, co se spotřeby týče, nebude problém jezdit za 10 litrů i při vcelku svižném stylu. Na druhou stranu, ne každému se podaří takto optimalizovat samotný pokles hodnoty, nákupní cena bude pro většinu zákazníků vyšší.

Předchozí kapitola Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Úvod, Funkcionalistický exteriér, Kvalitní interiér za příplatek
 2. Perfektní pozice za volantem, Dokonalý šestiválec
 3. Úctyhodná dynamika, Skvělé jízdní vlastnosti
 4. Neuvěřitelně odolné brzdy, Záď touží po sedativech
 5. Běžnému provozu něříká ne, Odpovídající provozní náklady
 6. Prostě jednička, Plusy a minusy, Cenové a technické parametry
 7. Kompletní fotogalerie (52 foto)
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků