Bezpečnější je vlastní kódování klíčenek

O zabezpečení vozidel před krádeží bylo napsáno a řečeno mnoho, ale nahlédněme na něj z trošku jiného úhlu. Součástí autoalarmu je zpravidla i dálkový ovladač centrálního zamykání. Ten je tak jedním z podstatných prvků zabezpečení vozidla. Dálková ovládání komunikují buď infračerveným nebo radiovým signálem. Nevýhodou infračervených ovladačů - stejně jako ovladačů domácí spotřební elektroniky - je nutnost směrovat ovládací paprsek přímo na přijímací senzor. Také u nich hrozí „oslepnutí“ senzoru přijímače vlivem slunečního záření a v dnešní době je jejich používání na ústupu. Výhodou ovladačů s infračerveným signálem je jejich cenová dostupnost. Radiové ovladače zase nejsou citlivé na sluneční svit a není nutné je jakkoliv směrovat.

Uživatelský komfort a životnost toho kterého zařízení jsou jistě důležité. Ale nejpodstatnější u zabezpečení automobilu jistě zůstane, jak je vůz chráněn před odcizením, a jestli systém dálkového ovládání centrálního zamykání vozu tuto bezpečnost zvyšuje nebo naopak. Jednou z cest, jak se zloděj může dostat do vašeho automobilu je, že pomocí speciálního zařízení zachytí infračervený nebo radiový signál z dálkového ovládání a následně ho využije odemčení vozu a případně k jeho krádeži. V případě, že zařízení pro odemykání a zamykání vozu používá jeden jediný a neměnný kód, je toto nebezpečí akutní.

Výrobci elektronického zabezpečení automobilů proto vyvinuli systém tzv. plovoucího kódu, který se průběžně mění. Díky němu signál, kterým jste právě zamkli váš vůz, nemůže nikdo následně využít k tomu, aby si ho otevřel a odjel s ním. Plovoucí kód se mění na základě složitého matematického algoritmu, který generuje nový platný kód jak v ovladači tak i v přijímači. Avšak i plovoucí kód může mít více či méně bezpečné „šifrování“.

Problematikou bezpečné komunikace se již téměř 10 let zabývá i společnost Jablotron. V této oblasti jde cestou vlastního vývoje. Nepoužívá tedy mechanizmus, který by se ve světě již používal, čímž by mohl být snadněji napadnutelný. Ochranu plovoucím kódem nenabízí pouze u autoalarmů vyšších tříd, ale například u dálkového ovládání centrálního zamykání automobilů CL-305 Click za cenu 1 856 korun včetně dvou klíčenek. Uzamčení a odemčení je signalizováno blinkry, případně i akusticky. Součástí sady jsou dvou nebo čtyřtlačítkové klíčenky, které lze použít pro ovládání dalších zařízení jako je např. druhý automobil, garážová vrata a podobně.

Používání dálkového ovládání s pevným kódem je v dnešní době vyloženě lehkovážné. Proto se doporučuje výměna starších autoalarmů a imobilizérů za nové modely. Kvalitní autoalarmy evidují počet autorizovaných ovládacích klíčenek. Proto se nemusíte bát předat klíče od vašeho vozu třeba v hotelu nebo autoservisu. Kdykoliv si můžete zkontrolovat, jestli se do vašeho bezpečnostního systému nepřihlásil nějaký „šikovný“ mechanik.

Více na www.jablotron.cz
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 85 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků