Bezdrátové nabíjení aut za jízdy ze silnice? Koncern Stellantis hlásí slibné výsledky

Bez kabelu si dnes nabijete třeba chytrý telefon nebo hodinky. V budoucnu by tato technika mohla napájet auta.

Projekt se jmenuje Arena del Futuro a pokud by dobře fungoval, mohl by změnit život s elektromobilem k lepšímu zcela zásadním způsobem. Využívá technologii, které Stellantis říká Dynamický bezdrátový přenos energie: pod vozovkou jsou umístěny cívky, které přímo napájí běžící elektromotor ve vozidle. To si tak může nechat kapacitu baterie do míst, kde bezdrátové napájení není k dispozici.

Dle koncernu Stellantis mohl při testování jet Fiat 500 EV běžnou dálniční rychlostí, aniž by spotřebovával energii z akumulátoru. Zkoušky probíhaly také s elektrickým autobusem značky Iveco a k projektu by se mělo brzy připojit i Maserati se svým elektrickým Grecale Folgore.

Od masového nasazení je podobná technologie samozřejmě ještě hodně vzdálená, i kdyby pracovala spolehlivě, stejně by bylo nutné rozkopat kvůli ní dopravní infrastrukturu. Jde však o zajímavý příslib do budoucna a možné řešení velmi aktuálního problému s nutností nabíjení i dojezdem.

Fiat 500

Fiat 500 je ikonou v portfoliu italského výrobce. Na trhu je už od 50. let minulého století, kdy pomohl motorizovat Itálii. Poté se výroba na pár let přerušila a Fiat 500 se vrátil na trh v roce 2007. Od té doby svým designem okouzluje především řidičky a pravidelně přichází s limitovanými edicemi.

Test Fiat 500 1.2 8v Collezione • Hybridní Fiat 500 • Elektromobil

Diskuze (8) Další článek: Ford ukáže v Goodwoodu novou elektrickou dodávku, auto z počítačové hry a Very Gay Ranger Raptor

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,