Bez nutnosti taxametru a svítilny na střeše, novelu zákona o taxislužbě poslanci schválili

Mobilní aplikace namísto taxametru nebo snížení některých povinností taxislužeb. Novela zákona řešící provoz taxíků byla schválena sněmovnou.

Poslanecká sněmovna dnes schválila počtem 175 hlasů novelu zákona o silniční dopravě, která řeší rovné podmínky pro poskytování taxislužby v ČR. Nově bude zavedena odpovědnost zprostředkovatele taxislužby za jimi zprostředkované přepravy a možnost využívat místo taxametru mobilní aplikace. Nikdo z poslanců nebyl proti, zákon nyní projedná Senát.

Města s nejlepší dopravou na světě: Poslední místo nepřekvapí. A co Praha?

Města s nejlepší dopravou na světě: Poslední místo nepřekvapí. A co Praha?

„Přijatá novela obsahuje všechna stanoviska Ministerstva dopravy, což je důležité pro dokončení našeho dlouhodobého záměru zpřehlednit situaci na trhu taxislužeb a ochránit pasažéry i poctivé řidiče,“ uvedl k novele ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Ve prospěch alternativních přepravců jako Uber, Liftago či Bolt tedy zákon mimo jiné usnadní elektronické objednání přepravy. Dopravce tak nebude muset používat taxametr ani mít vozidlo označeno svítilnou, pokud hodlá provozovat výhradně tento typ služeb. Zde bude také stačit pouze evidenční nálepka na vozidle, kterou bude vydávat místní dopravní úřad.

Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

Svítilnám na střechách klasických taxíků však nebude konec, ty mají mít nadále vozy taxislužby, které si budete moci normálně zastavit na ulici. I tady však nebude povinnost mít paměťovou jednotku taxametru a ve vozidle nebude muset být výpis z evidence vozidel taxislužby.

Provozovatelé taxislužby (klasické i alternativní) mají být rovněž odpovědní za poskytované služby a své řidiče. Například, že vlastní všechna potřebná oprávnění. V konečném důsledku budou úřady schopny postihovat protiprávní jednání v taxislužbě. Bude možné zjistit, který podnikatel je za poskytnutí přepravy odpovědný.

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Novela chce rovněž zúžit pravomoc obcí k lokální úpravě problematiky taxislužby, snížit administrativu zrušením lokální zkoušky řidičů (z místopisu) nebo zrušením požadavků na vzhled vozidla. Vozidla klasické taxislužby nadále používající svítilnu a taxametr budou přitom moci využívat některá opatření jednotlivých měst (možnost využívat taxi pruhy, možnost zastavovat ve druhé řadě atd.).

Podle Ministerstva dopravy je cílem schválené novely, aby všichni poskytovatelé těchto služeb měli rovné podmínky na trhu. Rozšiřuje se pouze o další způsob, kterým bude možné taxislužbu provozovat.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

včera | Petr Schnagl | 15 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 144 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 82 příspěvků