Bez nutnosti taxametru a svítilny na střeše, novelu zákona o taxislužbě poslanci schválili

Mobilní aplikace namísto taxametru nebo snížení některých povinností taxislužeb. Novela zákona řešící provoz taxíků byla schválena sněmovnou.

Poslanecká sněmovna dnes schválila počtem 175 hlasů novelu zákona o silniční dopravě, která řeší rovné podmínky pro poskytování taxislužby v ČR. Nově bude zavedena odpovědnost zprostředkovatele taxislužby za jimi zprostředkované přepravy a možnost využívat místo taxametru mobilní aplikace. Nikdo z poslanců nebyl proti, zákon nyní projedná Senát.

Města s nejlepší dopravou na světě: Poslední místo nepřekvapí. A co Praha?

Města s nejlepší dopravou na světě: Poslední místo nepřekvapí. A co Praha?

„Přijatá novela obsahuje všechna stanoviska Ministerstva dopravy, což je důležité pro dokončení našeho dlouhodobého záměru zpřehlednit situaci na trhu taxislužeb a ochránit pasažéry i poctivé řidiče,“ uvedl k novele ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Ve prospěch alternativních přepravců jako Uber, Liftago či Bolt tedy zákon mimo jiné usnadní elektronické objednání přepravy. Dopravce tak nebude muset používat taxametr ani mít vozidlo označeno svítilnou, pokud hodlá provozovat výhradně tento typ služeb. Zde bude také stačit pouze evidenční nálepka na vozidle, kterou bude vydávat místní dopravní úřad.

Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

Svítilnám na střechách klasických taxíků však nebude konec, ty mají mít nadále vozy taxislužby, které si budete moci normálně zastavit na ulici. I tady však nebude povinnost mít paměťovou jednotku taxametru a ve vozidle nebude muset být výpis z evidence vozidel taxislužby.

Provozovatelé taxislužby (klasické i alternativní) mají být rovněž odpovědní za poskytované služby a své řidiče. Například, že vlastní všechna potřebná oprávnění. V konečném důsledku budou úřady schopny postihovat protiprávní jednání v taxislužbě. Bude možné zjistit, který podnikatel je za poskytnutí přepravy odpovědný.

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Novela chce rovněž zúžit pravomoc obcí k lokální úpravě problematiky taxislužby, snížit administrativu zrušením lokální zkoušky řidičů (z místopisu) nebo zrušením požadavků na vzhled vozidla. Vozidla klasické taxislužby nadále používající svítilnu a taxametr budou přitom moci využívat některá opatření jednotlivých měst (možnost využívat taxi pruhy, možnost zastavovat ve druhé řadě atd.).

Podle Ministerstva dopravy je cílem schválené novely, aby všichni poskytovatelé těchto služeb měli rovné podmínky na trhu. Rozšiřuje se pouze o další způsob, kterým bude možné taxislužbu provozovat.

Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

včera | Petr Schnagl | 88 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků
Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

24.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků