Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

Auta s emisní normou Euro 5 se vyráběla až do roku 2015. V takových vozech vás už do některých částí Berlína nepustí. Jsou ale výjimky.

Hlavní město Německa se v letošním roce rozhodlo zlepšit čistotu ovzduší. Podle Spolkového úřadu totiž v Německu zemře ročně 600 lidí na nemoci vyvolané jedním z oxidů dusíku NO2 (oxid dusičitý). Ten je jedním ze složek výfukových plynů, a proto se od minulého pátku nepodíváte na první část německé ulice s naftovým autem splňujícím normu Euro 5.

Koncern FCA našel šikovnou kličku, jak se vyhnout pokutám za vysoké emise

Koncern FCA našel šikovnou kličku, jak se vyhnout pokutám za vysoké emise

Toto nařízení mělo původně platit již v září, městu ale chyběly dopravní značky. První ulicí, která je částečně omezená, je Silbersteinstrasse ve čtvrti Neukölln. Omezení v této čtvrti se má v tomto týdnu ještě rozšířit. Tímto způsobem má být ovšem zanedlouho opatřeno celé centrum města.

Za vjezd do těchto zón se zakázaným vozem zaplatí řidič pokutu 25 eur (640 Kč) za osobní automobil. Řidiči nákladních automobilů přitlačí ještě padesátku. Na dodržování zákazu bude dohlížet policie. Výjimku mají třeba tělesně postižení, taxikáři či řemeslníci. Berlín samozřejmě není jediný. Podobná opatření řeší už i v dalších městech.

Porsche prodává odpustky za vysoké emise. Majitelé vozů mohou pomoci třeba lesům

Porsche prodává odpustky za vysoké emise. Majitelé vozů mohou pomoci třeba lesům

Kritici tohoto řešení poukazují na to, že ovzduší v Německu se tímto krokem nezlepší. Pouze se koncentrace škodlivin přesune na jiná místa, což v případě Berlína bude znamenat jeho okrajové části.

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Volkswagen Grand California 680

Největší obytný Volkswagen měří na délku skoro sedm metrů, přitom ale jezdí jako klasická dodávka. Jeho schopnosti jsme vyrazili prověřit na Slovensko.

dnes | Vladimír Kadera | 9 příspěvků
Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

11.  8.  2020 | Michal Dokoupil | 68 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 55 příspěvků