Vzpomínáte si, když byl benzin na příděl? Lidé byli naštvaní, čekali ve frontách

Hezky do dlouhé fronty, pak natankovat omezené množství paliva, nakonec vyplnit potřebné administrativní dokumenty... Tankování nebylo v mladé Československé federativní republice na jistou dobu úplně snadné.

V moderní historii českých zemí nebyl přídělový systém žádnou výjimečností. V minulém století platil poprvé mezi lety 1915 až 1921. Během druhé světové války byl vyhlášen v roce 1939, co se týče paliva, mohly ho dostávat jen složky německé branné moci, nákladní doprava, autobusy, policie nebo sanitky. Proto mimo jiné jezdilo nemálo vozů na dřevoplyn, který byl vyráběn přímo na palubě zplynovacím zařízením. Ke zrušení tohoto systému došlo až v roce 1953 v rámci měnové reformy.

Tatra 700 Miloše Zemana pořád jezdí. Je nádherná, dochovala se i unikátní výbava

Tatra 700 Miloše Zemana pořád jezdí. Je nádherná, dochovala se i unikátní výbava

K zatím poslednímu zavedení přídělového systému na palivo došlo v historii poměrně nedávné. V polovině roku 1990 se začaly objevovat zprávy o možném zdražení pohonných hmot. To vyvolalo nákupní horečku, lidé tankovali ve velkém a často do zásoby. Tato situace byla vážná i proto, že dodávky ze Sovětského svazu kolísaly, navíc v republice s levným palivem začali výhodně tankovat cizinci.

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Ke zvýšení cen skutečně došlo, ale to situaci nevyřešilo. Proto krizové štáby zavedly od 6. 10. 1990 přídělový systém, který umožňoval motoristům na tento měsíc natankovat pouze 25 litrů paliva za obvyklou cenu – tedy 12 Kčs za litr specialu a 13,50 Kčs za super.

Podívejte se na linku Škody v roce 1996. Šéf značky chvíli poté tragicky zahynul

Podívejte se na linku Škody v roce 1996. Šéf značky chvíli poté tragicky zahynul

Tankování se zapisovalo do velkého technického průkazu a byl zapotřebí také vyplněný odběrný lístek. To pochopitelně vedlo ke zdržování, které už tak motoristy obsypaným čerpacím stanicím také nepomohlo. Nad limit 25 litrů byla cena za litr specialu 16 Kčs a supru 18 Kčs. Přídělový systém byl odvolán koncem října roku 1990. Jak ho vnímali tehdejší lidé, se můžete podívat na zajímavém dobovém videu.

Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

25.  2.  2021 | Jiří Baborský | 68 příspěvků
TEST Volkswagen Golf GTE 1.4 PHEV: Dobrý přítel bohatého pendlera

Volkswagen Golf GTE

Plug-in hybridní GTE je nejvýkonnější eko verzí Volkswagenu Golf. Slibuje úsporný provoz i vysoký výkon, jak ale funguje v podmínkách české zimy?

24.  2.  2021 | Richard Herbich | 26 příspěvků
TEST Kia e-Soul 64 kWh: Sladký život s volty a ampéry i v třeskutých mrazech?

Kia e-Soul 64 kWh

První generace Kie Soul se světu představila už v roce 2008 a pro značku představovala důležitý milník. V té době Kia nabízela vcelku fádně vypadající picanta, ria nebo cee’dy a funky krabička na čtyřech kolech byla konečně vozem, po které bylo možné toužit.

21.  2.  2021 | Richard Herbich | 42 příspěvků