Benzín a nafta reagují na rekordní ceny ropy

Ceny ropy jdou stále nahoru, ačkoliv OPEC vytěžil v září nejvíce v 25leté historii - průměrně 30,15 milionů balerů za den. Severomořská ropa Brent se prodávala za 47,50 dolarů za barel, americká West Texas pak překročila rekordní hranici 51 dolarů. Příčinou vysokých ceny ropy jsou nízké zásoby v USA, řádění hurikánů, které poničilo těžební zařízení v Mexickém zálivu či stále nejasná situace okolo ruské společností Jukos. Stabilitě na ropném trhu nepřispívá ani situace na Blízkém východě, kde teroristé hrozí poškozováním ropovodů, nebo hrozící stávka nigerijských dělníků.

Ačkoliv se ceny benzínu a nafty v posledních měsících příliš nezvyšovaly, nyní už na drahou ropu reagovat začaly. Ještě před týdnem byla průměrná cena benzínu 27,25 Kč za litr a cena nafty 25,49 Kč za litr, nyní je to už 27,52 Kč za benzín a 26,18 Kč za naftu. Za posledních čtrnáct dní zdražila nafta o celou korunu, benzín o padesát haléřů. Nejlevněji stále prodávají palivo benzínové pumpy u obchodních řetězců jako Makro nebo Hypernova; např. v Brně stojí natural necelých 25,50 Kč, nafta je o korunu levnější.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků