Benzín a nafta reagují na rekordní ceny ropy

Ceny ropy jdou stále nahoru, ačkoliv OPEC vytěžil v září nejvíce v 25leté historii - průměrně 30,15 milionů balerů za den. Severomořská ropa Brent se prodávala za 47,50 dolarů za barel, americká West Texas pak překročila rekordní hranici 51 dolarů. Příčinou vysokých ceny ropy jsou nízké zásoby v USA, řádění hurikánů, které poničilo těžební zařízení v Mexickém zálivu či stále nejasná situace okolo ruské společností Jukos. Stabilitě na ropném trhu nepřispívá ani situace na Blízkém východě, kde teroristé hrozí poškozováním ropovodů, nebo hrozící stávka nigerijských dělníků.

Ačkoliv se ceny benzínu a nafty v posledních měsících příliš nezvyšovaly, nyní už na drahou ropu reagovat začaly. Ještě před týdnem byla průměrná cena benzínu 27,25 Kč za litr a cena nafty 25,49 Kč za litr, nyní je to už 27,52 Kč za benzín a 26,18 Kč za naftu. Za posledních čtrnáct dní zdražila nafta o celou korunu, benzín o padesát haléřů. Nejlevněji stále prodávají palivo benzínové pumpy u obchodních řetězců jako Makro nebo Hypernova; např. v Brně stojí natural necelých 25,50 Kč, nafta je o korunu levnější.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků