Bentley renovuje úplně první vůz řady T. Unikátní snímky odhalují také vzácnou dobovou dokumentaci

Po patnácti letech poprvé nastartovalo, nyní ho čeká oživení po všech stránkách. Za rok bude dělat parádu v pojízdném muzeu značky.

Pro britskou značku představovala řada T velký posun kupředu – šlo o první Bentley se samonosnou karoserií. Vývoj začal v roce 1958, tedy v době, kdy klasický obchodní model prodeje šasi a jejich následném osazení kapotáží od věhlasných karosáren přestával existovat. Měnily se také požadavky zákazníků – od značky očekávali menší vnější rozměry vozu při zachování vnitřního prostoru. Karoserie z oceli a hliníku byla hotova v roce 1962, výsledek byl o 18 centimetrů kratší, 13 cm nižší a 9 cm užší, než předchozí model S3. Uvnitř ale bylo více místa pro pasažéry i zavazadla.

Vůz vznikal v době, kdy Bentley patřilo pod Rolls-Royce (1931 – 1980), použit byl proto jejich společný osmiválcový motor L, který poháněl vozy Rollsu do roku 1998 a Bentley dokonce až do roku 2020. Zde byl nasazen ve verzi L410B a jeho testování provádělo sedm prototypů. Řada T měla speciální pomocné rámy pro V8 a automatickou převodovku, odpružení, řízení i soustavu zadní nápravy – pro větší kultivovanost byly k jejich uchycení použity gumové silentbloky. Vůz disponoval automatickou regulací světlé výšky v závislosti na zatížení, která byla řešena skrze brzdový okruh.

Premiéra Bentley T1 proběhla v říjnu roku 1965 na autosalonu v Paříži, tento nejstarší testovací kus byl dokončen 28. září téhož roku. V depozitáři značky se nacházel několik desítek let, jeho renovace začala již před šesti lety, ale kvůli přechodu automobilky k elektromobilitě byly práce přerušeny. Nyní dostane důkladnou péči, která zabere nejméně rok a půl – poté zamíří do tovární sbírky pojízdných historických vozů.

Bentley

Bentley Motors Limited je britský výrobce luxusních automobilů. Společnost v roce 1919 založil Walter Owen Bentley. V roce 1931 koupil automobilku Rolls-Royce. Od roku 1998 patří Bentley do koncernu Volkswagen.

Bentley Continental GTBentley MulsanneBentley Flying SpurBentley Bentayga • Bentley Mulliner

Diskuze (1) Další článek: Koenigsegg vyrazil na lov vajíček. K driftování ve Švédsku se chtěl připojit i Rimac, dostal ale kousavou odpověď

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,