Bentley končí s výrobou svého motoru V8 L-Series. V produkci ho udržel přes 60 let!

Známý osmiválec Bentley končí svůj život, na odchod už má ostatně svůj věk.

U Bentley přichází konec jedné éry. Ručně stavěný osmiválec L-Series o současném objemu 6,75 litru vydržel v produkci přesně 61 let. Nyní však v továrně značky v Crewe vyrobili poslední kus. Motor byl samozřejmě postupem let zdokonalován a obdržel řadu nových technologií, svou základní konfiguraci si však v rámci série ponechával již od roku 1959.

Bentley Bacalar za 44 milionů má karoserii Mulliner a lak z rýžových slupek

Bentley Bacalar za 44 milionů má karoserii Mulliner a lak z rýžových slupek

Motoru bylo za šest dekád vyrobeno na 36.000 kusů, všechny byly ručně stavěny, což je proces vyžadující asi 15 hodin. Poslední exempláře motorů se objeví ve speciální verzi luxusního sedanu Mulsanne 6.75 Edition, která bude oslavovat život této strojovny a rovněž život samotného modelu, jelikož nástupce už automobilka neplánuje.

Bentley vyvinulo motor L-Series na konci 50. let jakožto náhradu za tehdejší řadový šestiválec v nabídce. Hledělo se především na výkon jednotky, která v modelu Bentley S2 produkovala na svou dobu vskutku dostatečných 180 koní (132 kW).

Elektromobil Bentley čekejte do pěti let. Mohl by použít jméno z historie značky

Elektromobil Bentley čekejte do pěti let. Mohl by použít jméno z historie značky

V dnešní vypilované a samozřejmě také dvakrát přeplňované formě se nicméně motor L-Series dopracoval až k nynějšímu vrcholu 537 koní (395 kW) a točivému momentu 1100 N.m. Úsměvná je poté zmínka o produkovaných emisích motoru. V dnešní specifikaci tak osmiválec vypouští o celých 99 % méně škodlivin než originál z roku 1959.

Se známým osmiválcem pryč bude Bentley pokračovat v nabídce dosavadních motorů 6.0 W12, 4.0 V8 nebo hybridního V6, který samozřejmě směruje značku na cestu elektrifikace a nakonec plně elektrických modelů.

TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

včera | Miro Mihálik | 16 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků
S elektrickou Mazdou MX-30 poprvé v Česku: Když to musí být, ať je to takhle!

Mazda MX-30

Nenechejte se zmást německou espézetkou. Novou Mazdu MX-30 jsme poprvé zkoušeli na českých silnicích a doslova nás nadchla!

2.  7.  2020 | Jan Mička | 33 příspěvků