Belgie nachází způsob, jak snížit dopravu ve městech

Téměř každé větší evropské město se v dnešní době potýká s dopravními problémy a ucpanými silnicemi během dne. Zástupci obcí a dopravní specialisté si lámou hlavu, jak snížit dopravu a zavádějí různá opatření. Novinkou v tomto boji je postup, který se nyní zavádí v Belgii. Jednoduše řečeno, kdo uloží své auto do depozitu a donese potvrzení o vrácení poznávacích značek, dostane roční permanentku na veřejnou dopravu zdarma. Tento krok si Belgie vyzkoušela ve Vlámsku, kde během tří let "odevzdalo" své auto do depozitu přes třicet tisíc obyvatel, kteří tak mohou využívat hromadnou dopravu zdarma. Nově se tento způsob, jak snížit dopravu, přesune na celou Belgii a bude dostupná pro všechny obyvatele.

Jistě každého napadne, že by odevzdal značky do depozitu, vzal si průkazku a opět si auto vzal zpět, popř. by koupil bouraný vůz a značky odevzdal a nebo by si našel jiný způsob, jak toto obejít a dostat se k průkazce zdarma. Systém je ale poměrně komplikovaný na obcházení. Abyste získali průkazku v ceně okolo 400 eur (cca 11 500 Kč) musíte vozidlo vlastnit minimálně šest měsíců, nesmíte mít k dispozici služební vozidlo, nepomůže ani odprodej vozidla třetí osobě a nesmíte mít ani vozidlo zakoupené na leasing. Nepomůže vám ani odevzdání značek v případě darovaného vozu, nebo vozu získaného z dědictví. Navíc jízdenky mají opožděnou platnost, aby si úřady mohly ověřit, že máte čisté úmysly a nejedná se o podvod.

Motivační programy, jak přimět obyvatelé ke krokům, které by jinak neudělali jsou myslím přínosné a chvályhodné. Vyměnění auta za celoroční jízdenku na MHD je ekologickým přínosem pro všechny a podobné programy by mohly probíhat v každé zemí Evropské unie. Místo nesmyslných zavádění mýtného v centrech měst, by měli být obyvatelé motivování maximálně využívat hromadné dopravy a toto je jednou z možných cest. Otázkou ovšem je, zda není systém pro českého kutila přeci jen jednoduchý a způsobů, jak toto obejít, by se jistě našlo mnoho.
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

včera | Radek Pecák | 8 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků