Autoškola s automatem: Vše, co musíte vědět, než se vzdáte třetího pedálu

Může to být strach, stres, nebo i tělesná nezpůsobilost, co vám nedovolí získat klasické řidičské oprávnění skupiny B. Řešením je řidičák na automat, který je u mladých řidičů stále oblíbenější.

V České republice stále přibývá lidí, kteří si dělají řidičský průkaz pouze na vůz s automatickou převodovkou. Důvodů této volby může být spousta. Pro některé žáky autoškol je obtížné soustředit na ovládání vozu se třemi pedály a zároveň sledovat dění okolo sebe (provoz, dopravní značení).

Toyota Supra s manuálem nakonec vznikne. Za cenu převodovky pořídíte nové Aygo

Toyota Supra s manuálem nakonec vznikne. Za cenu převodovky pořídíte nové Aygo

Někdy pak hraje velkou roli strach ze situací, které mohou během řízení auta s manuální převodovkou nastat. Ať už jde o obtížné rozjíždění do kopce nebo nepovedené rozjezdy z křižovatky. Často se také stává, že je řidičské oprávnění pro automat žákům doporučeno samotným instruktorem v případě, že opakovaně selžou při závěrečných zkouškách. Hodí se také zdůraznit, že tento druh řidičského průkazu mohou zvolit i tělesně hendikepovaní, jejichž postižení ovšem nevyžaduje úpravu vozu na ruční řízení.

Nevyškolí vás všude

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly a co byste měli vědět před tím, než tento způsob zvolíte? Řidičské oprávnění skupiny B-automat umožňují jen některé autoškoly. Přirozeně totiž musí mít ve flotile vůz s automatickou převodovkou a takových autoškol je poskrovnu. Většinou se nacházejí ve větších okresních městech a samozřejmě v Praze.

Přednost zprava: Poradíme, kde neplatí, a jaké jsou záludnosti

Přednost zprava: Poradíme, kde neplatí, a jaké jsou záludnosti

Ceny výcviku s automatickou převodovkou jsou zpravidla vyšší. Od obyčejné skupiny B s manuálem dělá cenový rozdíl většinou okolo 1000 Kč (speciální auto, vyšší náklady). Závěrečné písemné testy jsou pak pro všechny stejné. I se zvolením automatu si tak dávejte pozor na otázky, týkající se manuální převodovky. Například, jak se zachovat při přetáčivém smyku v autě s poháněnou zadní nápravou (nápověda: správná odpověď je sešlápnout spojkový pedál).

Pokud autoškolu zvládnete, budete mít na zadní straně řidičského průkazu „omezení skupiny B na řízení pouze vozidel s automatickou převodovkou“. Nebudete tak oprávnění řídit automobil s manuální převodovkou. Pokud k tomu však dojde a zastaví vás policie, bude s vámi postupováno, jako byste řídili bez řidičského oprávnění.

Co když chci oprávnění rozšířit i na manuál?

Písemné zkoušky máte stejné z jednoho jednoduchého důvodu. Pokud se rozhodnete v budoucnu z jakéhokoliv důvodu pro rozšíření řidičského oprávnění, zaplatíte jen pár stovek korun (podle taxy autoškoly + správní poplatek 700 Kč na magistrátu), a absolvujete jednu praktickou zkoušku, po jejímž úspěšném zakončení vám bude omezení z řidičského průkazu odebráno.

Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

V budoucnu prý můžeme počítat s rapidním nárůstem žadatelů o toto řidičské oprávnění, nebo o další speciální kategorii autoškoly. Důvod je prostý - elektromobily. Ty totiž vyžadují zcela jiný přístup k řízení a k údržbě. Pokud jejich počet na trhu poroste tak rychle jako do teď, budeme na ně muset nové nastávající řidiče připravit. O tom třeba ale až někdy příště. 

Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 34 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků