Autosalon Brno 2013: náznak světlejších zítřků?

Včera odpoledne se brány brněnského výstaviště otevřely veřejnosti, aby si prohlédla Autosalon. A co tam na návštěvníky čeká?
Seznam kapitol
  1. Okénko do minulosti, Expozice a exponáty
  2. Fotogalerie

Okénko do minulosti

Ještě před několika lety byl brněnský Autosalon zařazen v kalendáři OICA a patřil k nejrespektovanějším veletrhům automobilů a přidružených oborů na světě. Počty návštěvníků atakovaly hranici 150 tisíc, v seznamu vystavovatelů nechyběla snad žádná značka a o významné premiéry nebyla nouze. Například přesně před deseti lety se tak v Brně ve světové premiéře představilo BMW 5 generace E60.

Autosalon Brno 2013: živě z brněnského výstaviště

Autosalon Brno 2013: živě z brněnského výstaviště

Brněnský Autosalon, jenž se ob rok střídal s veletrhem užitkových vozidel AutoTec a hlásí se k tradici tuzemského výstavnictví automobilů s tradicí sahající do roku 1904, zpravidla zaplnil většinu pavilónů i otevřených ploch. Tyto doby jsou ale již dávno pryč. Důvodů se nabízí celá řada a sahají od pověstné hospodářské krize posledních let až po směřování vedení Brněnských výstav a veletrhů. Zlatou dobou brněnského Autosalonu tak byla polovina první dekády nového tisíciletí.

Jistý úbytek vystavovatelů jsme zaznamenali již v roce 2009, ale ani o rok později to ještě nevypadalo zle, i když bylo třeba sloučit veletrhy Autosalon a AutoTec do jednoho. Autosalon roku 2011 byl zřejmě jakýmsi pokusem o vzkříšení, ale vloni své brány již neotevřel. Ročník 2011 působil oproti ročníkům předcházejícím skromněji, ale jeho vyznění zachraňovaly alespoň přidružené projekty včetně terénního polygonu vedle pavilonu V či výstavy historických vozidel Classic Show v křídlech A1 a A2 historického pavilonu A.

Letošní Autosalon Brno 2013 se tak pokusme brát jako příslib obnovené tradice, i když vystavované značky byste snadno spočítali na prstech obou rukou. Pro srovnání: v roce 2007 Autosalon trval osm dní (dnes pět, navíc tiskový a odborný den se vměstnaly do jediného půldne) a běžná celodenní vstupenka stála 150 Kč, zatímco dnes vás přijde na 160 Kč, ovšem při registraci přes internet jen 80 Kč. Zlevněné vstupné stojí stále 80 Kč, a rodinné vstupné dokonce zlevnilo z 300 na 250 Kč. Na druhou stranu je třeba předeslat, že v roce 2007 toho bylo na Autosalonu k vidění podstatně více…

Expozice a exponáty

Škodovka vystavila průřez svojí modelovou nabídkou reprezentovaný převážně bílými vozy. Kromě třetí generace modelu Škoda Octavia, včetně vozu s paketem Sport Look, zde najdete třeba typ Škoda Yeti Laurin & Klement s koženým čalouněním. V rámci krátké tiskové konference sjely plachty ze dvou vozů Škoda Octavia Combi, omlazeného Superbu jsme se pochopitelně nedočkali.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Škoda Octavia s paketem Sport Look a Yeti Laurin & Klement
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odhalení české premiéry Octavie Combi

Zřejmě nejodpovědněji vzala svoji přítomnost na brněnském Autosalonu automobilka Hyundai. Ta ve své expozici nabízí celou řadu národních premiér, konkrétně se můžete těšit na prodloužené Grand Santa Fe a ix35 po faceliftu. Kromě nich stojí za zmínku také závodní i20 WRC, nechybí ani Genesis Coupe nebo Veloster Turbo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Otevření stánku Hyundai byl přítomen i jihokorejský velvyslanec v ČR. Pan Vošický neopomněl připomenout, že Hyundai vyrábí nejkvalitnější auta. Na venkovní ploše jsou pro zájemce o svezení připraveny desítky vozů Hyundai všech řad.

Tiskové konferenci byli přítomní nejvyšší představitelé českého Hyundaie a nošovické továrny, ale také jihokorejský velvyslanec. Hyundai navíc návštěvníkům Autosalonu nabízí jakýsi tanec výrobních robotů rozestavěných okolo skeletu karoserie vozu synchronizovaný se světly a hudebním doprovodem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hyundai i20 WRC (nahoře) a Grand Santa Fe a omlazené modely ix35, Genesis a Veloster Turbo

Ford na svém stánku po dlouhé a nepříliš zajímavé tiskové konferenci odhalil českému publiku nakonec špičkový Ford Fiesta ST s motorem 1,6 l EcoBoost. K vidění jsou tam také nová Kuga, staré Mondeo a užitkové modely Transit/Tourneo Custom a Ranger, jež jsou ve svých třídách jedinými automobily, které dosud v nárazových testech EuroNCAP dosáhly plného počtu pěti hvězd. Možná nejzajímavějším sdělením Fordu českému publiku byla prezentace důsledně přepracovaných ceníků řad Focus a Mondeo, jež konečně začínají odrážet realitu a za nižší částky přinášejí více výbavy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Omlazená Fiesta, v nárazových testech mimořádně úspěšné užitkové modely Ranger a Transit/Tourneo Custom (v pozadí) a program pro majitele starších aut. Dole pak odhalení Fiesty ST.

Tím výčet oficiálně zastoupených značek končí a následují brněnští dealeři podpořeni více čí méně importéry. Firma Autopalace nabídla vozy Mazda CX-5, ale hlavně novou „šestku“ v obou karosářských verzích, dále pak většinu modelů značky Volvo a Mitsubishi včetně nového Outlanderu a elektromobilu i-MIEV. Renocar tentokrát nevsadil na BMW, ale na Mini, kterých vystavil v různých verzích rovnou osm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dealerství Autopalace představilo vozy Mazda, Mitsubishi a Volvo

Vyčerpávající nabídku modelových řad značky Suzuki na Autosalonu Brno 2013 zajišťuje bohunická společnost CanoCar. Nová SX4 samozřejmě chybí (k nám zamíří až s podzimem), ale faceliftované SUV Grand Vitara na jejím stánku nechybí. Středu expozice dominuje sedan Kizashi, který opět řada návštěvníků považuje za novinku. Ve skutečnosti se prodává již dlouho, ale chybí mu jakákoli mediální prezentace a rozumné nacenění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Expozice Suzuki, sedan Kizashi a SX4 Cross s novým příslušenstvím a tužšími pružinami

Vítaným zpestřením byly nečekaně rozsáhlé expozice malosériových producentů lehkých sportovních modelů Radical a Kaipan (včetně nové řady 16) nebo minivozíků Aixam umožňujících řízení osobami od 15 let. Ale ani menší stánky vás nezklamou, třeba Unie elektromobility (UEM) ukazuje vozy Fisker Karma a Opel Ampera a Integrovaná střední škola automobilní nabízí velmi zajímavé částečné řezy motory i motocyklem nebo celým automobilem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Radical; Kaipan; Aixam. Efektní řezy ISSA; PČR; Jaguar F-Type

Společnost AuTec přivezla do Brna trojici Jaguarů včetně špičkového provedení nového roadsteru F-Type a milovníky klasických vozů Porsche 911 potěší pětice různých automobilů této řady od prvního modelu 901 až po aktuální generaci 991. Na stánku Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje si můžete sednout za volant civilního, hnědého kombíku Volkswagen Passat opatřeného škálou komunikační a měřicí techniky a určeného primárně pro útoky ze zálohy proti těm, kdo se proviní proti pravidlům silničního provozu.
 

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Okénko do minulosti, Expozice a exponáty
  2. Fotogalerie
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků