Autorádia do 10 tisíc: techno v autě (megapřehled)

V předvánočním čase přinášíme nejobsáhlejší přehled autorádií, jaký kdy byl na Autorevue.cz uveřejněn. V přehledu naleznete celkem 34 modelů CD a CD/MP3 autorádií v cenové kategorii do 10 000 Kč včetně fotografií a nejdůležitějších technických údajů.
Autorádia do 10 tisíc: techno v autě (megapřehled)
Seznam kapitol
 1. Základní informace, Aiwa
 2. Blaupunkt, Clarion
 3. Clatronic, Elta, JVC
 4. Kenwood, Medion
 5. Panasonic - 4 modely
 6. Pioneer, Roadstar
 7. Sony, VDO a jedna malá hádanka
 8. Slovníček pojmů, technické parametry ke stažení

Předvánoční shon vrcholí, jestlipak už máte dárek pro svého plechového miláčka? Co takhle nějakou novou muziku? Ano, mám na mysli koupi autorádia. A protože jsme ve třetím tisíciletí, tak rovnou s přehrávačem kompaktů a třeba i MP3. Jenže vybrat ten pravý přístroj, který zaujme vzhledem, ohromí výkonem i funkcemi, potěší zvukem a zároveň neotráví obtížným ovládáním není jednoduché. Alespoň některé problémy s výběrem autorádia se vám pokusí zmírnit tento článek. Samozřejmě, výběr konkrétního výrobku je vždy a pouze na vás, a je to tak správně. Takže čtěte ,poslouchejte a následně vybírejte.

Základní informace

Tento přehled obsahuje informace o celkem 34 přístrojích 13 různých značek, které jsou v současnosti k dostání na našem trhu. Nejedná se o zcela kompletní přehled ani porovnávací test, to by bylo nad mé síly. Do přehledu také nejsou zařazena autorádia, která se již na serveru AutoRevue.cz objevila (více informací v našem starším článku). Uvedené ceny jsou pouze doporučené, protože supermarkety, klasické kamenné obchody a internetové obchodní domy vedou v tomto čase přímo cenovou válku, ze které můžete jako potenciální zákazníci jen těžit. Výjimkou jsou ceny označené hvězdičkou, jež se mohou vztahovat ke konkrétnímu dovozci/prodejci. 

Při vytváření tohoto přehledu jsem si uvědomil několik zajímavých věcí. Zaprvé, kromě zavedených a všeobecně známých značek (Sony, Panasonic, Kenwood…) se na trhu pomalu ale jistě usidlují i značky méně známé, ba dokonce úplně neznáme. Tyto takzvané „budgetové“ neboli nízkonákladové značky se budou na našem trhu jistě úspěšně rozmnožovat. Vše vysvětluje motto „low budget, high quality“. Pod jejich logem se totiž nabízejí laciné výrobky, které ale disponují dostatkem funkcí a někdy nabízejí i standardní zvukovou kvalitu.

Příkladem budiž značky Clatronic, Elta nebo Medion. Zadruhé, již minulostí je dnes nestandardní připojování autorádií různých výrobců. Všechna rádia uvedená v tomto přehledu, včetně těch nejlevnějších, se připojují pomocí standardizovaného ISO konektoru. A konečně zatřetí, výrobci se dosud neodnaučili udávat výkon autorádií v nebeských výšinách maximálních hodnot. Ty, kdo stále věří, že koncový stupeň běžného autorádia nabídne přes 200 Wattů výkonu, odkazuji na příslušnou odbornou literaturu. Následují zkratky a malý slovníček a závěrečná tabulka s technickými parametry ve formátu XLS.

Aiwa

Model: CDC-X237 (Pouze CD)

Aiwa CDC-X237 se vyrábí ve dvou barevných provedeních, s červeným nebo modrým podsvícením ovládacích prvků. Podobně jako ostatní autorádia v tomto článku je i Aiwa proti krádeži chráněna odklopným a přenosným panelem (tzv. tatranka). Kompaktní disk se vkládá bez nutnosti odklopení čelního panelu, sympatické a pohodlné zároveň je ovládání s využitím otočného ovladače typu JOG-dial. Displej je multifunkční bodový, ve všech verzích s modrým podsvícením. Vzhledem k nízké ceně potěší jistě i linkový vstup na čelním panelu a výstup předzesilovače. Neomluvitelná je absence dekodéru RDS. Udávaný maximální výkon je 4×45 W.

Cena: 4590 Kč

Klepněte pro větší obrázek
Aiwa CDC-X237 s modrým podsvícením tlačítek

Model: CD-R30MP (CD/MP3)

Aiwa CD-R30MP je příkladem autorádia s přehrávačem MP3, který designem takřka přesně kopíruje model bez podpory MP3. Oproti X237 přibyl dekodér RDS-EON a dálkové ovládání typu „karta“, které je dokonce v ceně přístroje! Hmotnost ovladače je přitom pouhých 20 gramů, takže se nemusíte obávat přílišného ztěžknutí vozu a následného zvýšení spotřeby paliva. Na displeji se mimo jiné zobrazují také ID3 tagy (verze 2.0) přehrávaných souborů MP3. Použitý výstup předzesilovače má zatěžovací impedanci 10 kΩ a špičkové výstupní napětí 2,2 V. Tónové korekce basů a výšek v rozmezí ±10 dB umožňují lépe přizpůsobit zvuk vašim požadavkům. Mechaniky obou autorádií Aiwa si poradí s vypálenými médii CD-R/RW. Udávaný maximální výkon je 4×45 W (4 Ω).

Cena: 7590 Kč

Klepněte pro větší obrázek 
V ceně autorádia Aiwa CDC-R30MP je i dálkové ovládání

Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Základní informace, Aiwa
 2. Blaupunkt, Clarion
 3. Clatronic, Elta, JVC
 4. Kenwood, Medion
 5. Panasonic - 4 modely
 6. Pioneer, Roadstar
 7. Sony, VDO a jedna malá hádanka
 8. Slovníček pojmů, technické parametry ke stažení
Minitest Mini Cooper S E Countryman All4: Nabíjejte, jinak smysl nedává

Mini Cooper S E Countryman All4 (minitest)

Bruselští byrokraté nám připravili podmínky, které už brzy spustí lavinu hybridů. Pojďte se s námi skrze benzin-elektrický Countryman podívat, jak bude vypadat všední realita příštích let.

8.  12.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků
TEST Audi A6 50 TDI quattro: Maximálně efektivní manažerský balíček?

Audi A6 50 TDI quattro

Audi přispěchala s novou A6 v nejisté emisní době, stojí na úplně nových základech a spolu s A8 reprezentuje nové pojetí interiéru. A postavit se má aktuální velmi povedené pětkové řadě od BMW. To je hodně úkolů na jeden sedan vyšší střední třídy!

6.  12.  2018 | Milan Lažanský | 35 příspěvků
Minitest Lexus CT200h: Výjimečný hatchback nikdy nebyl levnější

Lexus CT200h (minitest)

Lexus přestane vyrábět kompaktní luxusní hatchback. Mrzí vás to? Tak máte poslední příležitost! Vyzkoušeli jsme, jestli je v dnešním kontextu ještě o co stát.

4.  12.  2018 | Milan Lažanský | 22 příspěvků