AUTOnomy: „Motor roku“

AUTOnomy, prototyp poháněný palivovými články vyvinutý ve společnostech General Motors a Opel, získal významné ocenění - resp. jeho pohonná jednotka, která získala titul „Motor roku“ v kategorii „Nejlepší koncept“.
AUTOnomy: „Motor roku“

Tento titul udělovaný kolektivem autorů publikace „Engine Technology International“ vydávané v Anglii je považovaný za jakéhosi „Oscara“ v oblasti technologie pohonů.

Graham Johnson, president jury a editor publikace „Engine Technology International“, při předávání ceny na výstavě „Engine Expo 2002“ v německém Stuttgartu prohlásil: „Konečně se objevil prakticky využitelný a účelově konstruovaný vůz poháněný palivovými články. Prototyp AUTOnomy dokazuje, jak zajímavý a přitažlivý může být model s kompaktními palivovými články nové generace.“ Titul „Motor roku“ pro koncept AUTOnomy byl již druhým oceněním zástupce General Motors během dvou let – vloni byl totiž oceněn motor s proměnným kompresním poměrem vyvinutý švédskou automobilkou Saab.

„Toto ocenění je uznáním naší vůdčí role ve vývoji ekologicky přijatelných systémů pohonu. Přebírám cenu jménem čtyř stovek mých kolegů z centra GAPC,“ prohlásil ve své děkovné řeči k členům jury, kteří publikují své články v Africe, Americe, Asii, Austrálii a Evropě Chris Borroni-Bird, šéf projektu AUTOnomy. „Naši odborníci z pracovišť centra GAPC ve Warrenu a Rochesteru v USA i v německém Mainz-Kastelu dělají vše pro to, aby se systémy pohonu využívající palivové články dostaly co nejrychleji z laboratoří na běžné silnice a za obyčejnými zákazníky. Věřím, že ještě do konce tohoto desetiletí uvidíte naše dostupné a spolehlivé systémy pohonu s palivovými články v běžně prodávaných vozech koncernu General Motors a že v té době už bude pro tyto modely připravena potřebná infrastruktura,“ řekl Chris Borroni-Bird.

Klepněte pro větší obrázek

Prototyp AUTOnomy koncernu GM je prvním konceptem, který byl už od počátku vyvíjen jako vůz poháněný palivovými články. Na rozdíl od obvykle používaných mechanických propojení jednotlivých systémů a komponentů využívá koncept AUTOnomy pro ovládání prvků a výkonných členů (např. řízení, brzd atd.) elektrické kabely (tzv. ovládání drive-by-wire).

Charakteristickým prvkem konceptu AUTOnomy (délka 4465 mm, šířka 1880 mm, výška 1247 mm), který se poprvé představil začátkem tohoto roku na autosalonu v Detroitu, je zcela nový druh podvozku, do kterého jsou začleněny všechny hlavní technické prvky vozu, včetně celého systému palivových článků. Toto šasí, připomínající skateboard, je silné pouze 15 cm a díky centrální propojovací jednotce všech řídicích a ovládacích prvků a elementů dovoluje designérům přistupovat zcela nově k řešení karoserie. Koncepce prototypu AUTOnomy by např. umožňovala budoucím zákazníkům jednoduchou volbu a výměnu celé řady karoserií.

Systematická snaha vědců a odborníků z centra GAPC o převedení vyspělých technologií pohonů z experimentálních laboratorních podmínek do vozů určených pro běžný provoz je lemována řadou významných úspěchů. Patří mezi ně patnáct světových rychlostních a vytrvalostních rekordů, které vloni ustavil na testovacím okruhu společnosti GM v arizonské poušti prototyp HydroGen 1, poháněný palivovými články. Tento prototyp, technicky vycházející z velkoprostorového modelu Zafira, si skvěle vedl i na setkání ekologických automobilů s alternativními pohony Michelin Challenge Bibendum 2001, na kterém HydroGen 1 jako jediný osobní automobil poháněný palivovými články dokázal ujet celou 350 km dlouhou trasu z Los Angeles do Las Vegas.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků