V současné době se ve velkém hovoří o technologiích pro autonomní jízdu a třetí dekádu tohoto století, kdy už auta skutečně budou jezdit sama. Nehoda, která se v noci z neděle na pondělí stala v Arizoně, ale může řadě inženýrů nahnat husí kůži. Sami jistě víte, že přepravní společnost Uber v USA testuje autonomní vozidla, přičemž jedno z nich se stalo účastníkem dopravní nehody. Během ní bohužel zemřel člověk.
Informaci zveřejnil server The New York Times. K nehodě došlo dvě hodiny před půlnocí ve městě Tempe v Arizoně. Žena údajně přecházela silnici mimo přechod a automobil ji podle všeho „neviděl“. Před střetem bylo v automatickém režimu, uvnitř však seděl řidič, který na něj měl dohlížet. Žena byla po nehodě převezena do nemocnice, kde už jí ale nebylo pomoci.
„Myslíme na rodinu oběti. Plně spolupracujeme s úřady ve vyšetřování nehody," uvedla společnost na sociální síti Twitter. Mluvčí nicméně odmítla zveřejnit podrobnosti, zatím tedy není jasné, proč vlastně k nehodě došlo, respektive proč jí nešlo zbránit. Tak či tak Uber okamžitě pozastavil testování samojezdících vozidel na území USA i Kanady.
Jde o první takový případ v historii, celá situace by ale mohla mít nedozírné následky. Nehoda by totiž podle agentury agentury Reuters mohla výrazně protáhnout vydání povolení k provozu autonomních vozidel na území USA.
Přitom tyto technologie jsou nyní v automobilovém světě tématem číslo jedna, a nejen Uber, ale hlavně řada velkých automobilek se s každou novou generací vozidel posouvají blíže momentu, kdy skutečně usedneme do vozidel, která nebude nikdo řídit. Jak se arizonská nehoda na dalším vývoji podepíše, je ale zatím předčasné odhadovat.
Není to poprvé, co se autonomní Volvo XC90 společnosti Uber připletlo k nehodě. V březnu loňského roku se shodou okolností ve stejném městě vůz srazil s civilním Fordem a zůstal ležet na pravém boku (viz. ilustrační snímek v galerii). Z vyšetřování policie tehdy vyplynulo, že Volvo nehodu nezavinilo.