Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

Vláda Spojeného království by mohla autonomní vozidla schválit do provozu během dvou let. První auta bez řidiče ale mají zelenou už letos.

Podle tamních zákonů musí být autonomní vozidlo při testování schopné legálního provozu, musí být pojištěno a také jej musí hlídat člověk, respektive někdo, kdo by mohl v krajní chvíli zasáhnout do řízení a nenechat vše jen na počítačích.

Tento soubor zákonů, se kterým operuje středisko CCAV (Centre for Connected and Autonomous Vehicles), byl však v poslední době aktualizován. Jednou z novinek v tomto zákonu je i takzvané pokročilé testování, které již nepotřebuje dohled profesionálního řidiče.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

Britská vláda totiž podporuje projekty autonomních vozidel pro větší bezpečnost na silnicích. Některé testy by dokonce mohly být postaveny mimo zákon. Rozvoj pokročilého testování podpořilo i ministerstvo dopravy.

Aktualizace také uvádí, že technici, zodpovědní za vozy určené k tomuto pokročilému testování, budou muset před každým testem udělat kompletní bezpečnostní prohlídku a sepsat poté prohlášení. Teprve potom bude moct autonomní vůz na silnice bez řidiče.

Kdy se autonomní vozy objeví v běžném provozu? Odpovídá profesor z ČVUT

Kdy se autonomní vozy objeví v běžném provozu? Odpovídá profesor z ČVUT

Pokročilé testování může začít ještě před koncem tohoto roku. Britská vláda chce plně autonomní vozidla pro lidi do běžného provozu již v roce 2021. Spojené království má v plánu stát se lídrem v tomto odvětví a celkově co se bezpečnosti týče. Podobné testování ale chystají i v Koreji, kde má Hyundai dokonce učit elektromobily dojet si samotné na nabíječku. JLR zase učí auta ukazovat chodcům směr jízdy (v galerii).

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

včera | Vladimír Kadera | 5 příspěvků
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 71 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků