Autonomní vozidla nejsou tak daleko. Británie už může testovat bez řidičů

Vláda Spojeného království by mohla autonomní vozidla schválit do provozu během dvou let. První auta bez řidiče ale mají zelenou už letos.

Podle tamních zákonů musí být autonomní vozidlo při testování schopné legálního provozu, musí být pojištěno a také jej musí hlídat člověk, respektive někdo, kdo by mohl v krajní chvíli zasáhnout do řízení a nenechat vše jen na počítačích.

Tento soubor zákonů, se kterým operuje středisko CCAV (Centre for Connected and Autonomous Vehicles), byl však v poslední době aktualizován. Jednou z novinek v tomto zákonu je i takzvané pokročilé testování, které již nepotřebuje dohled profesionálního řidiče.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

Britská vláda totiž podporuje projekty autonomních vozidel pro větší bezpečnost na silnicích. Některé testy by dokonce mohly být postaveny mimo zákon. Rozvoj pokročilého testování podpořilo i ministerstvo dopravy.

Aktualizace také uvádí, že technici, zodpovědní za vozy určené k tomuto pokročilému testování, budou muset před každým testem udělat kompletní bezpečnostní prohlídku a sepsat poté prohlášení. Teprve potom bude moct autonomní vůz na silnice bez řidiče.

Kdy se autonomní vozy objeví v běžném provozu? Odpovídá profesor z ČVUT

Kdy se autonomní vozy objeví v běžném provozu? Odpovídá profesor z ČVUT

Pokročilé testování může začít ještě před koncem tohoto roku. Britská vláda chce plně autonomní vozidla pro lidi do běžného provozu již v roce 2021. Spojené království má v plánu stát se lídrem v tomto odvětví a celkově co se bezpečnosti týče. Podobné testování ale chystají i v Koreji, kde má Hyundai dokonce učit elektromobily dojet si samotné na nabíječku. JLR zase učí auta ukazovat chodcům směr jízdy (v galerii).

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 45 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 94 příspěvků