Autonomní tahač Volvo v akci. Takto si Švédi představují budoucnost nákladní dopravy

Volvo nám ukazuje, že vývoj jeho autonomních tahačů pokračuje a jedny z prvních kousků už na zkoušku pracují v přístavišti v Göteborgu.

Nepotřebuje řidiče a tudíž ani samotnou kabinu. Projekt Vera je autonomním tahačem od Volva, který byste vlastně popsali jako samořiditelný modul pro přepravu klasických návěsů s nákladem. Vývoj autonomních tahačů teď Volvo posunuje o krok dále, jelikož pár kusů vozidla Vera nasazuje do pracovního nasazení.

V rámci testování a přiblížení projektu reálným podmínkám tak bude Vera ve spolupráci s logistickou firmou DFDS převážet lodní kontejnery mezi logistickým centrem a přístavním terminálem ve švédském Göteborgu. Stále ovšem mluvíme přesně určené trase mezi dvěma lokacemi, která pouze z části vede po veřejné komunikaci.

Volvo se připojilo do evropské bezpečnostní sítě. Chce nalákat i další značky

Volvo se připojilo do evropské bezpečnostní sítě. Chce nalákat i další značky

Přepravu nákladu stále monitoruje člověk v řídící věži, který může v případě nutnosti zasáhnout. Trasa je navíc součástí průmyslové oblasti, takže na kdovíjak hustý provoz zde tahače nenarazí. Maximální rychlost autonomních tahačů je nakonec jen 40 km/h.

Tahače jsou hlavně určeny k převozu nákladu na kratší vzdálenosti. Ve výsledku tak Volvo mluví o myšlence složitějšího systému, kde bude přepravu kontejnerů a dalších nákladů v logistických centrech, přístavech nebo továrnách zajišťovat celá flotila vozů Vera, řízená jedinou kontrolní věží s pár zaměstnanci.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

včera | Stanislav Kolman | 4 příspěvky
TEST Subaru Forester 2.0ie-S ES Sport: Pozor, vezu rybičky!

Subaru Forester ES Sport

Subaru Forester se nyní prodává i ve verzi Sport. Nečekejte ale žádné turbohrátky, tohle je hraní si s barvičkami.

9.  5.  2021 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
TEST Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line: Bejby nebude sedět v koutě!

Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line

Městskou krabičku se sportovním vzhledem asi nebudou všichni brát úplně vážně. V Hyundai i10 se 100koňovým přeplňovaným motorem se však skrývá víc, než se na první pohled zdá.

7.  5.  2021 | Jan Mička