Automobilový trh USA prochází nelehkým obdobím, bude to ještě horší?

Hypoteční krize, špatné ekonomické vyhlídky do budoucnosti, klesající dolar, rostoucí ceny pohonných hmot a nedůvěra spotřebitelů. Všechno jsou to faktory, které ovlivňují současnou neblahou situaci na automobilovém trhu v USA. Za poslední čtvrtletí se mnoho automobilek potýká se ztrátou zájmu ze strany veřejnosti a s klesajícími prodeji. Problémům se nevyhnula ani „silná trojka“ amerického trhu - General Motors, Ford a Toyota.

A pojďme se rovnou podívat na čísla, která mluví za vše. Nejvíce zrát utržil koncern General Motors, jehož prodeje klesly o 13 procent. Lépe na tom, není ani japonská automobilka Toyota, která prožívá největší propad prodejů od roku 1995. Tabulku poklesů „velké trojky“ USA uzavírá Ford, který v posledním čtvrtletí zaznamenal poklesnutí prodejů o 7,6 procent. Za zmínku stojí ještě společnost Chrysler, jejž úbytek dosáhl hodnoty rovnající se 13,2 procentům.
 
Z pohledu kategorií se nejméně dařilo vozům SUV, jejichž prodejnost klesla o celých 18 procent. Naopak, američtí zákazníci postupně začínají projevovat zájem o menší a cenově dostupnější vozy a tak nejsou další propady v jiných kategoriích natolik výrazné. Patrně i z tohoto důvodu si v prodejnosti dobře vedly zejména zahraniční automobilky Volkswagen, Hyundai, Nissan a Honda.
 
Celkový prodej nových vozů v USA poklesl meziročně o 12 procent, přičemž v uplynulém roce se prodalo 16,15 milionu vozidel. V současnosti to tedy za velikou louží nevypadá příliš dobře a v brzké budoucnosti budou muset tamní automobilky ještě více zabojovat o své zákazníky.
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 26 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky