Automobilky vyzrály na nejpodlejší trik zlodějů. Brzy neuspějí ani u Škody

O krádežích nejenom luxusních aut vybavených bezklíčovým odemykáním a startováním už toho bylo napsáno dost. Automobilky však postupně přicházejí s jednoduchým řešením, jak vozidla ochránit.

Zní to docela jednoduše: zloději si vytipují luxusní auto se systémem bezklíčového odemykání a startování, pomocí sofistikovaného zařízení se jim podaří navázat spojením mezi autem a klíčem, který má majitel uložený na zdánlivě bezpečném místě doma, a pak už stačí pouze nastartovat a zloději mohou odfrčet kradeným autem, aniž by došlo ke spuštění alarmu či rozbití okna. Případy takových krádeží jsou běžné a stávají se také u nás. Ostatně minulý rok v únoru jsme o jednom z nich psali.

Zloději těží z pochybení samotných majitelů ukradených vozidel. Nezřídka se stává, že po zaparkování vozu před domem pověsí klíček na háček hned u vstupních dveří, protože tam je mu přece dobře a nemá se kam ztratit. Jenže klíčky neustále vysílají signál, a pokud se zlodějům podaří navázat spojení s autem, to si pak myslí, že je klíč v blízkosti a „žije“ v domnění, že k němu právě přistoupil majitel s klíčkem v kapse.

K ukradení luxusního Mercedesu stačilo 23 sekund. Způsob je stále stejný

K ukradení luxusního Mercedesu stačilo 23 sekund. Způsob je stále stejný

Pachatelé musejí být sehraní a každý z nich u sebe musí mít zařízení, které umožní prodloužit signál mezi vozidlem a klíčkem. Celé to funguje následovně: jeden ze zlodějů zatáhne za kliku dveří vozu, čímž vyvolá vyhledávací signál potřebný pro nalezení klíčku. Zesilovačem pošle signál do zařízení, které má u sebe druhý zloděj, nacházející se v blízkosti klíčku (stačí, aby stál před dveřmi do domu a klíček byl pověšen na háčku za nimi), dojde k propojení a „zkrácení“ vzdálenosti mezi klíčkem a autem. Jakmile se dveře od vozu odemknou, první ze zlodějů zmáčkne startovací tlačítko, motor naskočí, druhý zloděj opouští svou pozici a je vystaráno.

Hlavní příčinou takových krádeží byly samotné klíčky, neustále vysílající signál potřebný pro spojení s automobilem. Výrobci ale začali problém řešit, a to poměrně jednoduchým zásahem. Začali klíčky nových aut vybavovat pohybovým senzorem, který po určité době vypne komunikaci klíčku do doby, než není znova uveden do pohybu. V praxi to znamená, že byste klidně mohli nechat klíček ležet vedle auta, tahat za kliku jako zběsilí, ale k odemknutí auta přesto nedojde. Do doby, než s klíčkem někdo nepohne.

Zloději ukradli kola z Mercedesu C63 AMG. Běžná praxe i v Česku

Zloději ukradli kola z Mercedesu C63 AMG. Běžná praxe i v Česku

Každá z automobilek samozřejmě používá vlastní naladění senzoru, výsledek je ale vždy stejný. Jak vyplynulo z testu, který publikovali naši kolegové v aktuálním vydání časopisu Auto Tip, nemusí to zůstat vždycky pouze u senzoru. Třeba u vozů Mercedes-Benz, Škoda či Subaru je možné systém bezklíčového odemykání deaktivovat. To sice může znít jako hloupost a asi vás napadne, že je pak zbytečné si za něj připlácet, jenže spousta vozidel už má tento systém ve standardní výbavě.

Klíče s pohybovým senzorem dodává celá řada automobilek. Třeba vozy BMW je mají od března loňského roku, má jej i Ford Fiesta a Focus jej dostane od května, nechybí ani u osobních Mercedesů, Seaty a Škodovky jej dostanou od července, a třeba nový Touareg je prvním vozem Volkswagen, který jej má od samotného začátku výroby.

Zloději ve Velké Británii: auto ukradnou v průměru za 10 sekund

Zloději ve Velké Británii: auto ukradnou v průměru za 10 sekund

Vedle toho existuje i možnost dodatečné montáže a nejuniverzálnějším řešením je umístění klíče do obalu vyloženého metalickou fólií. V domácích podmínkách si pomůžete třeba kovovou krabičkou, kuchyňským hrncem a jako „bezpečnostní klec“ může posloužit také obyčejná chladnička.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

včera | Petr Schnagl | 26 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 146 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 82 příspěvků