Automobilka Volvo Cars zaznamenala v roce 2014 rekordní prodeje

Tempo a hloubka globální transformace společnosti Volvo Cars byly potvrzeny zveřejněním čísel rekordního prodeje v roce 2014, jenž se bude podle prognóz v roce 2015 rozšiřovat na všechny světové trhy. Prodeje této švédské společnosti v roce 2014 vzrostly o 8,9 %, přičemž se dostaly až na nový rekord, jímž je 465 866 prodaných vozů. Prosinec se současně stal 18. měsícem nepřetržitě stoupajícího prodeje, daného především silným odbytem na čínském a západoevropském trhu a výrazně lepší celkovou prodejní strategií společnosti Volvo Cars.

„Byl to dobrý rok. Rekordní prodeje jsou dokladem našeho širokého záběru v roce 2014. A co více, máme zisky a hodláme je mít i v budoucnu. Což je zásadní předpoklad pro to, aby byl náš růst udržitelný,“ prohlašuje prezident a výkonný ředitel společnosti Håkan Samuelsson. „Očekáváme, že tento růst bude příští rok pokračovat na všech trzích.“

Automobilka Volvo Cars je na půli cesty ve své globální transformaci, která zahrnuje vytvoření globální průmyslové stopy, kompletní obnovení produktové řady Volvo v následujících pěti letech, představení nové modulární technologie podvozku, zavádění nových bezpečnostních technologií jako první na světě, nový designový jazyk, novou architekturu hnacího ústrojí a širokou nabídku prvotřídních online služeb.

Prodeje v západní Evropě a v tuzemsku

Tři vedoucí evropské trhy – Švédsko, Spojené království a Německo – hrály klíčovou roli také z hlediska nárůstu prodeje v roce 2014. Ve Švédsku došlo díky silné poptávce po crossoverových modelech Volvo XC60 a XC70 ke zvýšení prodeje o 17,4 %, zatímco ve Spojeném království zaznamenala automobilka nárůst o 25,5 % a v Německu o 18,3 % především v důsledku dobrého prodeje hatchbacku Volvo V40 a modelu XC60. V celé západní Evropě včetně Švédska činil nárůst 11,4 %. Důležitým faktorem stojícím za pokračujícím úspěchem v rámci Evropy jsou velmi konkurenceschopné motory Volvo Drive-E nabízející nejlepší kombinaci výkonu a hospodárnosti ve své třídě.

V České republice došlo s celkovým prodejem 1 602 vozů k 7,3% nárůstu oproti loňskému roku. Největší zájem měli zákazníci o Volvo XC60.

Prodeje v Číně

V Číně zaznamenala v roce 2014 automobilka Volvo Cars významně rychlejší růst než kdekoliv jinde. Celkový prodej zde stoupl o 32,8 % až na 81 221 prodaných vozů (více než dvojnásobné zvýšení prodeje), což je výsledek nového trvale vysokého prodeje. Čína se tak stala v rámci celosvětového odbytu pro značku Volvo trhem číslo jedna. Pokračování tohoto trendu na čínském trhu je podpořeno především vybudováním tří nových výrobních továren, posílením dealerské sítě a pokračujícím rozšířením produktové nabídky. Nejlépe prodávaným modelem bylo Volvo XC60, které následovala limuzína S60L a hatchback V40.

Oživení trhu v USA

V průběhu roku 2014 společnost Volvo Cars uvedla plán na oživení trhu USA, jehož smyslem je posílit postavení značky a znovu získat svůj podíl na trhu. Pro tento účel byl jmenován nový vedoucí tým a současně byla zvolena nová marketingová strategie, jejímž cílem je zvýšit povědomí o značce a přizpůsobit produktovou nabídku individuálním požadavkům napříč celou zemí. Na tomto trhu se prodalo celkově 56 371 vozů, přičemž nejlépe prodávanými modely byly Volvo S60 a XC60.

Nejlépe prodávané modely v roce 2014

Nejprodávanějším modelem roku 2014 byl crossover Volvo XC60, který představuje také největší nárůst v absolutních číslech. Pokud jde o model XC60, prodalo se celkem 136 993 vozů (2013: 114 010), což znamená oproti předchozímu roku nárůst o 20,2 %. Největším odbytištěm Volva XC60 byla Čína, následovaná USA a Švédskem. Druhými nejlépe prodávanými vozy byla Volva V40 a V40 Cross Country, kterých se prodalo celkem 110 528 (2013: 99 911). Modely XC60 a V40 byly následovány sedany S60/S60L, sportovním kombi V60 a crossoverem XC70. Informace o prodeji jednotlivých modelů najdete v části Sales Volumes section na stránkách Global Newsroom.

„V roce 2014 byl nárůst našeho prodeje opravdu konzistentní,“ říká Alain Visser, senior viceprezident oddělení pro marketing, prodej a zákaznický servis ve společnosti Volvo Cars. „To nám dává obrovskou jistotu, že budeme i v roce 2015 slavit úspěchy s našimi novými vozy a naše prodeje porostou nejen letos, ale i do budoucna, kdy se chystáme obnovit celou naši modelovou řadu, což by mělo proběhnout během následujících pěti let.“

TEST Renault Mégane R.S.: Hraboš přetáčivý

Renault Mégane R.S.

Renault Sport si s novým Méganem vyhrál docela jinak než u předchozích generací. Kvůli tomu jej ale ještě netřeba zatracovat.

9.  8.  2018 | Milan Lažanský | 28 příspěvků
TEST Ford Focus 1.5 EcoBoost ST-Line: Konečně zase baví!

Ford Focus 1.5 EcoBoost ST-Line

Nejnovější Ford Focus přichází dvacet let po uvedení modelu jako takového. Pro první test jsme zvolili nejsilnější, nejsportovnější, ale nikoliv nejdražší provedení ST-Line. Výkon 182 koní přitom produkuje pouze tříválcový motor!

7.  8.  2018 | Jan Mička | 139 příspěvků
TEST Honda PCX 125 vs. začátečník: Trapas hned na začátku!

Skútr Honda PCX 125

Skútr s motorem o objemu 125 kubických centimetrů můžete už pěkných pár let řídit pouze s řidičákem na auto. Je ale bezpečné vypustit „jednostopého eléva“ přímo do pražského provozu? To jsem se rozhodl vyzkoušet na vlastní kůži.

4.  8.  2018 | Jan Mička | 36 příspěvků