Autokar Praga opět v pražských ulicích

Včera se v Praze, v ulici Na Příkopě, uskutečnila prezentace nového projektu společnosti Čedok, kterým tato známá cestovní kancelář rozšiřuje nabídku služeb zahraničním turistům a návštěvníkům Prahy.
Autokar Praga opět v pražských ulicích
Včera se v Praze, v ulici Na Příkopě, uskutečnila prezentace nového projektu společnosti Čedok, kterým tato známá cestovní kancelář rozšiřuje nabídku služeb zahraničním turistům a návštěvníkům Prahy. Před sídlem cestovní kanceláře v pražské ulici Na Příkopě byl slavnostně odstartován seriál okružních jízd Prahou historickým autokarem Praga R.

Majitelem autokaru je pan Emil O. Příhoda, zakladatel a provozovatel Automusea Praga ve Zbuzanech, který zná dlouhou a zajímavou historii vozu: "Autokar opustil brány automobilky Praga v roce 1920. V témže roce jej zakoupila nově založená Československá dopravní kancelář, známější pod zkratkou Čedok. Na její objednávku pak firma Jech Praha vyrobila karoserii, jež z vozu učinila na tehdejší dobu neobvyklý dopravní prostředek - vyhlídkový autokar. Do provozu byl autokar uveden roku 1921 a Čedok jej provozoval řadu let. Díky této cestovní kanceláři se dokonce proslavil na stříbrném plátně, neboť si "zahrál" ve slavném filmu Pudr a benzín pánů Voskovce a Wericha.

Značka Praga se Čedoku velice osvědčila, takže kromě tohoto vozu v jejích barvách tehdy sloužilo asi 20 autokarů Praga typů L, N a TOV. Další osudy tohoto autokaru však byly neveselé. Poté, co jej Čedok z kapacitních důvodů nahradil autokarem s větší kapacitou, zakoupilo jej město České Budějovice se záměrem provozovat jej ve službách své městské hromadné dopravy. K tomu však nikdy nedošlo a po čase byl vůz prodán městu Heřmanův Městec, kde dlouhá léta sloužil jako hnací jednotka katru. V roce 1970 jsem potom autokar zakoupil já pro Automuseum Praga. Vůz byl v zuboženém stavu a jeho rekonstrukce stála nemálo času i finančních prostředků. Také díky podpoře Čedoku se nám však podařilo rekonstrukci v letošním roce dokončit a věřím, že vůz má před sebou ještě dlouhou a zajímavou budoucnost."

Projekt okružních jízd představil generální ředitel Čedoku Miroslav Res: "Opravdu mne těší, že se nám ve spolupráci s panem Příhodou podařilo tuto myšlenku uvést v život. Nejenom zahraničním a tuzemským návštěvníkům Prahy, ale i Pražanům se tak naskytla možnost nevšedního zážitku z jízdy historickým autokarem nejkrásnějšími částmi Prahy. Čtyřikrát denně (v 10, 12, 14 a 16 hodin) se mohou s Čedokem vydat na více než hodinovou jízdu začínající u Čedoku v ulici Na Příkopě, během které uvidí například Národní muzeum, Novoměstskou radnici na Karlově náměstí, Národní divadlo, Újezd, Malostranské náměstí, Pražský hrad z pohledu od Klárova, Rudolfinum, Staronovou synagogu v Pařížské ulici, Staroměstské náměstí, ulice Dlouhou a Revoluční, Náměstí Republiky a další zajímavá místa, s kterými je během výkladu seznámí naši zkušení průvodci. Jízdy budou probíhat až do konce října bez ohledu na počasí, neboť otevřený autokar je možno zastřešit skládací plátěnou střechou. Vzhledem k naprosté ojedinělosti projektu a našim mnohaletým zkušenostem s organizací okružních jízd Prahou jsem přesvědčen o tom, že si projekt záhy získá velkou oblibu nejenom mezi našimi zahraničními klienty."

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků