Autodelta 147 GTA AM Super: britská hvězda

Asi není většího specialisty na Alfu Romeo, než britské Autodelty. Ta představila vrchol nabídky pro 147. A výsledky jsou fascinující.

Nové dílo britské Autodelty lze ve světě kompaktních hatchbacků srovnat jen s úletem Hartge, který nacpal pod přední kapotu malého jedničkového bavoráku osmiválec z předchozí generace BMW M5. Výkony jsou sice mírné rozdílné, ale ve výsledku je jiný hlavně náhon.

Ale vraťme se do Británie. Autodelta vzala svůj současný model 147 GTA AM a výkony dohnala do úplné krajnosti. Původní motor 3,2 V6 převrtala a zvětšila tak objemu na 3,75 l. K tomu ovšem přidala turbo Rotrex C38-81 s plnícím tlakem 0,75 barů a na světě je na předokolku opravdu ultimativní výkon 310 kW (422 k) a točivý moment 520 Nm.

Samozřejmě, že změny nejsou jen o větším objemu a turbu, ale Autodelta musela řádně posílit i rotující a pohyblivé části v motoru. Písty, ojnice, ložiska, ventily jsou samozřejmostí. Stejně jako přepracované sání a výfukový systém.

Současně s motorem došlo k přepracování i podvozku a brzd. Tady ovšem nemáme k dispozici příliš mnoho informací, a tak lze pouze odhadovat, co se na voze změnilo. Dle minulé verze lze určitě počítat se samosvorným diferenciálem, novými tlumiči, pružinami, uložením. Nová je celá geometrie náprav, odlony a také je značně posílena brzdová soustava.

Pokud máte nyní pocit, že 422 koní na přední nápravě půjde využít maximálně na dálnici, pak vás Autodelta hodlá řádně uzemnit. V první polovině června se totiž toto auto objeví na závodním okruhu Spa, kde bude demonstrovat své schopnosti. Dle Autodelty se budou moci diváci přesvědčit, že ani 422 koní na přední nápravě není tak velkým problémem, jak by se mohlo zdát a Alfa 147 GTA AM Super má dosahovat lepší časů, než vozy podobného výkonu, ovšem s náhonem na všechna nebo zadní kola. Zda jsou to jen plané řeči, nebo realita, to uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Autodelta 147 GTA AM

 

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 23 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky