Auto roku 2019 v ČR podle čtenářů Autorevue.cz: Hlasujte zde!

Právě dnes měla pětatřicetičlenná odborná porota poslední možnost oficiálně projet všechny finalisty letošního ročníku ankety Auto roku 2019 v ČR. A řeknu vám, že volba fakt nebude snadná!

Anketa Auto roku v ČR byla v posledních letech na jedno brdo - Škodovka vyhrála, co mohla. Letos to ale bude jinak. Jediné želízko, které mohla mít mladoboleslavská značka podle jasně daných pravidel v ohni, je model Scala, ten si ale odbude premiéru až za tři týdny v Tel Avivu a šanci tedy možná dostane až příští rok.

Hlasování probíhá ve dvou kolech, přičemž z toho prvního vzešla již minulé pondělí pětice finalistů ve složení BMW X5, Ford Focus, Kia Ceed, Peugeot 508 a Subaru XV. Jednou z podmínek ankety je povinnost umožnit porotcům vyzkoušet si nominované vozy, což Svaz dovozců automobilů (SDA), organizátor ankety, samozřejmě dodržel.

Auto roku 2019 v České republice: Finálová pětice (abecední pořadí)
1. BMW X5
2. Ford Focus
3. Kia Ceed
4. Peugeot 508
5. Subaru XV

Probíhá to velice jednoduše: dorazíte na místo testování, zamluvíte si vozy, jezdíte od rána do večera a máte možnost hovořit se zástupci automobilek, kteří bývají na místě. To kdyby vám unikla důležitá informace týkající se českého trhu, výbavy, techniky a tak podobně. Zkrátka máte kompletní servis, aby se nikdo z porotců nemohl vymlouvat, že na něco neměl dostatek času nebo mu chyběly informace.

Auto roku 2019 v ČR je kompletní. Projděte si finální sestavu kandidátů

Auto roku 2019 v ČR je kompletní. Projděte si finální sestavu kandidátů

Takto anketa Auto roku v ČR probíhá celé roky s tím, že po druhém kole testování čeká na porotce poslední, ale také nejtěžší úkol. Musejí rozdělit mezi finalisty 150 bodů v pěti kritériích: jízda (30 bodů, maximálně 15 na auto), užitná hodnota (35 bodů, maximálně 15 na auto), ekonomika (35 bodů, maximálně 15 na auto), technologie (30 bodů, maximálně 15 na auto) a design (20 bodů, maximálně 10 na auto). Více vozům nesmí být přidělen stejný počet bodů. Jinými slovy, z hlasování musí vzejít jasný vítěz.

Formulář je potřeba společně s hlasováním v doprovodných anketách Ekologické Auto roku 2019 a Technická inovace roku odevzdat do 19. prosince a pak už děj se vůle boží. Času na rozmyšlení je v tuto chvíli ještě dost, asi ale nebudu mluvit pouze sám za sebe, když napíšu, že to letos bude nejvíce vřít mezi Fordem Focus a Kiou Ceed.

Světové auto roku 2019: Známe kandidáty. VW i Škoda chybí, Dacia nikoli

Světové auto roku 2019: Známe kandidáty. VW i Škoda chybí, Dacia nikoli

Jsou to zástupci stejného segmentu, oba výborně jezdí, nabízejí zhruba stejný vnitřní prostor a tak dále. Přesedal jsem z jednoho auta do druhé a zaměřoval se i na nejmenší detaily, vždycky to ale bylo něco za něco. Třeba když zadek Focusu kombi působil v zatáčkách trochu rozevlátěji pravděpodobně kvůli měkčímu uložení podvozku, které ale dokázalo odfiltrovat i drobné nerovnosti. Tento příklad je ale jenom kapkou v moři.

Krátkým „rozborem“ dvou přímých konkurentů v žádném případě nepředesílám, že by měl jeden z nich vyhrát. To bych musel vypustit nejmodernější technikou napěchované BMW X5, kterému není takřka co vytknout, Peugeot 508, u kterého sice kritizuji menší vnitřní prostor, ale hlavně v porovnání s předchozí generací krásně vypadá a znatelně lépe jezdí, a samozřejmě také Subaru XV, jehož podvozek museli ladit bohové.

Auto roku 2018 v ČR: Takto hlasovali redaktoři Autorevue.cz

Auto roku 2018 v ČR: Takto hlasovali redaktoři Autorevue.cz

Jak jsem avizoval již dříve, k vyhlášení Auta roku 2019 v České republice dojde 8. ledna 2019 v rámci tiskové konference SDA. A něco mi říká, že to bude těsné. Zapojit se může i veřejnost, jejíž hlasování je však od odborné části odděleno. Všechno potřebné najdete na webu autoroku.info.

A pokud se vám do oficiální části nechce, můžete svůj názor projevit alespoň v anketě pod článkem. Dejme si čas do nedělní půlnoci, kdy hlasování uzavřeme. Následně zveřejníme výsledky. Bude to takové Auto roku podle čtenářů Autorevue.cz!

Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

včera | Jan Mička | 63 příspěvků
TEST Mazda 3 Skyactiv-D (85 kW): Válka proti mainstreamu

Mazda 3 Skyactiv-D

Vpředu nijak zvlášť výkonný diesel, vzadu torzní příčka, mezigeneračně vyšší hmotnost a základní cena téměř 600 tisíc. Skoro se chce říct, že tohle už nezachrání ani ta hezká tvářička. Až na to, že nová trojka je něčím víc než jen neobyčejně vypadajícím hatchbackem.

16.  7.  2019 | Miro Mihálik | 48 příspěvků
Minitest Hyundai i30 N Performance: Váš vstup do světa rychlých aut

Hyundai i30 N Performance (minitest)

Najděte mi auto s výkonem přes dvě stě sedmdesát koní, samosvorným diferenciálem a manuální převodovkou za sedm set tisíc.

11.  7.  2019 | Vladimír Kadera | 51 příspěvků