Škoda se v Indii rozšoupla. Tak vysoký Rapid se hodí i u nás, levný ale nebude

Možná byste čekali zájem o ty nejlevnější modely. Realita je ovšem jiná. Stánek Škody na indickém Auto Expo dokazuje, že tamní zákazníci žádají stále luxusnější modely.

Indie je pro Škodu již řadu let důležitým trhem a probíhající výstava Auto Expo v Dillí pouze dokazuje, že tato důležitost se nadále zvyšuje. Kromě zodpovědnosti mladoboleslavské značky za aktivity celého koncernu VW v Indii a očekávaného kompaktního SUV, které bude na základě konceptu Vision In produkováno výhradně pro tamní trh, je nabídka modelů Škody a jejich variant pro indické zákazníky stále rozmanitější.

Levnou Škodu Vision IN budou vegani milovat. Design šokuje, ale co technika?

Levnou Škodu Vision IN budou vegani milovat. Design šokuje, ale co technika?

Společným cílem Škody a VW v Indii je dosáhnout 5% tržní podílu, v závislosti na vývoji trhu a konkrétního segmentu, přičemž následkem by indický trh zapadl mezi pět největších trhů Škody na světě. Česká značka už zde nabízí čtyři modelové řady – Rapid, Octavia, Superb a Kodiaq – a vyrábí je v rámci závodů v Púně a Aurangábádu.

Právě na Auto Expu však Škoda nyní uvádí v pořadí pátou modelovou řadu pro Indii. Nabídku tak rozšíří i Karoq, který přijíždí motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 koní). Měnící se indický trh nicméně už nevyžaduje pouze ta nejlevnější auta, ale dlouhodobě zde roste zájem o bezpečnější, komfortnější a také výkonnější modely.

TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Důkazem tak může být na stánku Škody třeba Kodiaq a také nedávno modernizovaný Superb v nejluxusnějších výbavách L&K. Oba modely mají pod kapotou benzinové motory 2.0 TSI o výkonu 140 kW (190 koní). Zmíněnou rozmanitost doplňuje i indický Superb Sportline nabízený s dieselem 2.0 TDI (140 kW/190 k).

Zájem o sportovní Octavii RS byl v Indii vidět už v případě starších generací výkonného modelu, přičemž nejnověji ukazuje Škoda v Dillí i verzi RS 245 o síle 180 kW (245 k). Samozřejmě ještě v rámci třetí, tedy v Evropě odchozí generace, zatímco u nás již vyhlížíme RS na základě čtvrté generace, poprvé s plug-in hybridním pohonem.

Škoda poprvé oficiálně připustila, že Octavia RS bude hybridní. Ukázala i logo

Škoda poprvé oficiálně připustila, že Octavia RS bude hybridní. Ukázala i logo

Rapid pak na indickém trhu stále žije, podobně jako třeba v modernizované podobě na trzích Číny a Ruska. Ani u něj přitom nejsou indičtí zájemci ochuzeni o trochu sportovní šmrnc, a to známou verzí Monte Carlo. Zajímavá je i verze Matte Concept s motorem 1.0 TSI, oba Rapidy ale spojuje i jiná věc - podívejte se, jak velkou mají světlou výšku, a to se jedná o sportovní linie.

Pro návštěvníky Auto Expo si nakonec Škoda přichystala i jednu zajímavost. Na stánku totiž stojí historický Superb OHV z roku 1948. Veterán s karoserií ze závodu Kvasiny prošel v posledních třech letech velkou renovací a na téma indického trhu tedy Škoda odkazuje i nostalgicky. Už v druhé polovině 30. let byla totiž Indie na sedmém místě mezi exportními trhy značky z Mladé Boleslavi.

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

včera | Richard Herbich | 16 příspěvků
Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

25.  2.  2021 | Jiří Baborský | 72 příspěvků
TEST Volkswagen Golf GTE 1.4 PHEV: Dobrý přítel bohatého pendlera

Volkswagen Golf GTE

Plug-in hybridní GTE je nejvýkonnější eko verzí Volkswagenu Golf. Slibuje úsporný provoz i vysoký výkon, jak ale funguje v podmínkách české zimy?

24.  2.  2021 | Richard Herbich | 26 příspěvků