Auto a zima: Kapaliny a další „chemie“

Když přijde zima, většina motoristů už téměř automaticky přezouvá na zimní pneumatiky, je však dobré se podívat i do oblasti automobilové chemie, která může zimní provoz také velmi zpříjemnit.
Auto a zima: Kapaliny a další „chemie“
V našem dnešním setkání nebudeme jmenovat konkrétní výrobce a výrobky. Naším cílem je seznámit vás s několika praktickými informacemi o automobilové chemii.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů

S nádržkou ostřikovačů se většina řidičů setká nejčastěji. Během letní sezóny se dá teoreticky vydržet s obyčejnou nebo destilovanou vodou, lepší je však i v létě používat speciální přípravky. V zimě je však použití speciálních přípravků naprosto nezbytné. Zimní přípravky neobsahují jen čistící esence, ale jsou také nemrznoucí. Nemrznoucí směs by měla být „odolná“ i proti teplotě – 30 stupňů C.

Nemrznoucí směs do chladičů

Moderní automobily už z výrobního závodu vyjedou z nemrznoucí náplní v chladiči. Obecně platí, že směs by se měla měnit každé tři roky. Před zimou je však dobré zkontrolovat hustotu kapaliny a její kvalitu.

Svémocí můžete tyto parametry změřit pomocí diagnostických proužků a hustoměru. Tyto „pomocníky“ koupíte v každé drogérii či prodejně pro motoristy, v nabídce je mají i některé čerpací stanice. Na trhu je celá řada chladících kapalin, které se ředí destilovanou vodou, což zvyšuje jejich účinnost. Po celý rok je potřeba dolévat do chladiče stejnou směs, ne pouze destilovanou vodu. Pokud doléváte pouze vodu, klesá hustota směsi, což v zimním období není nejlepší.

Pokud si na kontrolu a průběžnou údržbu netroufáte, můžete tuto práci svěřit autoservisu, kde všechny potřebné úkony provedou.

Brzdová kapalina

Brzdová kapalina se musí, stejně jako kapalina chladící, kontrolovat a měla by být vyměněna po každých dvou letech. Brzdová kapalina na sebe totiž váže vodu, což snižuje účinnost brzd, protože klesá hustota kapaliny. Prověření brzdové kapaliny svěřte odbornému servisu, protože vám pomocí stanovení bodu varu, přesně odpoví na otázku: „Jak kvalitní je brzdová kapalina?“.

Odstranění námrazy

Na námrazu existují škrabky. Jsou však i jiné metody, jak odstranit námrazu z automobilového skla. Často mají podobu spreje s mechanickým rozprašovačem a fungují tak, že na zamrzlé okno na stříkáme prostředek a počkáme až se „led“ rozpustí. Některé tyto přípravky fungují i preventivě, takže je možné se tak částečně bránit již proti vzniku námrazy.

Rozmrazovače zámků

Tyto látky fungují tak, že do zámku vstříkneme látku, která by ho měla uvolnit. Obvykle je postup dobře popsaný na obalu, takže jen v kostce. Do zámku vstříkneme prostředek a chvilku počkáme a poté zasuneme klíč a zkoušíme odemknout. V případě potřeby postup opakujeme.

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků