Auto a zima: Kapaliny a další „chemie“

Když přijde zima, většina motoristů už téměř automaticky přezouvá na zimní pneumatiky, je však dobré se podívat i do oblasti automobilové chemie, která může zimní provoz také velmi zpříjemnit.
Auto a zima: Kapaliny a další „chemie“
V našem dnešním setkání nebudeme jmenovat konkrétní výrobce a výrobky. Naším cílem je seznámit vás s několika praktickými informacemi o automobilové chemii.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů

S nádržkou ostřikovačů se většina řidičů setká nejčastěji. Během letní sezóny se dá teoreticky vydržet s obyčejnou nebo destilovanou vodou, lepší je však i v létě používat speciální přípravky. V zimě je však použití speciálních přípravků naprosto nezbytné. Zimní přípravky neobsahují jen čistící esence, ale jsou také nemrznoucí. Nemrznoucí směs by měla být „odolná“ i proti teplotě – 30 stupňů C.

Nemrznoucí směs do chladičů

Moderní automobily už z výrobního závodu vyjedou z nemrznoucí náplní v chladiči. Obecně platí, že směs by se měla měnit každé tři roky. Před zimou je však dobré zkontrolovat hustotu kapaliny a její kvalitu.

Svémocí můžete tyto parametry změřit pomocí diagnostických proužků a hustoměru. Tyto „pomocníky“ koupíte v každé drogérii či prodejně pro motoristy, v nabídce je mají i některé čerpací stanice. Na trhu je celá řada chladících kapalin, které se ředí destilovanou vodou, což zvyšuje jejich účinnost. Po celý rok je potřeba dolévat do chladiče stejnou směs, ne pouze destilovanou vodu. Pokud doléváte pouze vodu, klesá hustota směsi, což v zimním období není nejlepší.

Pokud si na kontrolu a průběžnou údržbu netroufáte, můžete tuto práci svěřit autoservisu, kde všechny potřebné úkony provedou.

Brzdová kapalina

Brzdová kapalina se musí, stejně jako kapalina chladící, kontrolovat a měla by být vyměněna po každých dvou letech. Brzdová kapalina na sebe totiž váže vodu, což snižuje účinnost brzd, protože klesá hustota kapaliny. Prověření brzdové kapaliny svěřte odbornému servisu, protože vám pomocí stanovení bodu varu, přesně odpoví na otázku: „Jak kvalitní je brzdová kapalina?“.

Odstranění námrazy

Na námrazu existují škrabky. Jsou však i jiné metody, jak odstranit námrazu z automobilového skla. Často mají podobu spreje s mechanickým rozprašovačem a fungují tak, že na zamrzlé okno na stříkáme prostředek a počkáme až se „led“ rozpustí. Některé tyto přípravky fungují i preventivě, takže je možné se tak částečně bránit již proti vzniku námrazy.

Rozmrazovače zámků

Tyto látky fungují tak, že do zámku vstříkneme látku, která by ho měla uvolnit. Obvykle je postup dobře popsaný na obalu, takže jen v kostce. Do zámku vstříkneme prostředek a chvilku počkáme a poté zasuneme klíč a zkoušíme odemknout. V případě potřeby postup opakujeme.
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků