Auto a daně - díl druhý

Dnes se podíváme, jaké daňové dopady má pro podnikatele koupě automobilu za hotové. Neznamená to, že by jste museli auto zaplatit přímo v salonu, jak se říká „na dřevo“, ale prostě, že kupní cena bude uhra-zena jednorázově spolu s nákupem.
Auto a daně - díl druhý
Předně je třeba se na automobil v podnikání dívat jako na hmotný majetek. Hmotný majetek je specifikován v §26 zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. Hlavní podmínkou, kterou je hmotný majetek limitován, aby musel být odpisován, je jeho cena vyšší než 40.000,- Kč. Pokud tedy koupíte vůz s pořizovací cenou vyšší než 40 tis. musíte ho odpisovat. To bude asi ve většině případů, i když je samozřejmě možné koupit nějakou ojetinu i do této částky. Pak by nešlo o dlouhodobý hmotný majetek a může tak být celá pořizovací cena uplatněna do daňově uznatelných nákladů v roce pořízení.

Pokud je ovšem cena vyšší než 40 tis., musíte odpisovat. Odpisování je v podstatě účetní a především daňové rozložení nákladů vynaložených na pořízený majetek do několika let. Do kolika let, o tom rozhoduje opět Zákon o daních z příjmů. Ten rozlišuje 5 odpisových skupin dle následující tabulky:

Odpisová skupina
Doba odpisování
1
4 roky
2
6 let
3
12 let
4
20 let
5
30 let


Osobní automobily a dodávky do 1,5 tuny užitečné hmotnosti jsou zatříděny (dle přílohy č.1 zákona o daních z příjmů) do odpisové skupiny 1. Ostatní nákladní vozidla patří do skupiny 2.

Odpisování lze dle zákona zvolit rovnoměrné nebo zrychlené a zvolený způsob nelze v průběhu odpisování měnit. Lze ho však přerušit. Oba způsoby se od sebe liší výší ročních odpisů, avšak celková doba odpisování je pro danou skupinu stejně dlouhá.

Příklad: Nákup osobního vozidla za 500.000,- Kč.

Toto vozidlo bude zařazeno do 1 odpisové skupiny a doba odpisování bude tedy 4 roky. Následující tabulka ukazuje, jaké budou roční odpisy u jednotlivých druhů odpisování:

Způsob odpisování
rok
zrychlené
rovnoměrné
první
125 000 Kč
71 000 Kč
druhý
187 500 Kč
143 000 Kč
třetí
125 000 Kč
143 000 Kč
čtvrtý
62 500 Kč
143 000 Kč

Z tabulky je tedy zřejmé, že při zrychleném odpisování můžeme uplatnit jako daňové výdaje v prvních dvou letech větší částku než u rovnoměrného. To se ale samozřejmě kompenzuje ve třetím a čtvrtém roce odpisování.

U výpočtu výše odpisů v jednotlivých letech se vychází z odpisových sazeb (rovnoměrné) a koeficientů (zrychlené), které jsou dány zákonem o daních z příjmů v §31 a §32.

Je tedy jasné, že jednorázově zaplacená suma při nákupu se dostane do daňově uznatelných nákladů postupně v průběhu čtyř let. Při dnešní výši inflace a nabídkách leasingových společností v podobě nulového navýšení, nebo pojištění zdarma se při koupi vozidla do podnikání jeví nákup za hotové jako nejméně vhodný. Pro podnikatele je dnes z daňového hlediska daleko příznivější leasing, ale o něm až v některém z dalších dílů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků