Auto a daně - díl čtvrtý

Auto a daně - díl čtvrtý

Samozřejmostí při leasingu je uzavření písemné smlouvy mezi nájemcem (klient) a pronajímatelem (leasingová společnost).

Jako každá smlouva i tato upravuje vztah smluvních stran, zde tedy mezi pronajímatelem a nájemcem a zakládá práva a povinnosti obou účastníků leasingu. Měla by pro obě strany zajistit korektnost, vyloučit možnost podvodu a také definovat kontrolní mechanizmy. V případě problémů by měla být pevným podkladem pro jejich řešení, včetně soudního.

Nájemce však obvykle bere příliš na lehkou váhu podpis leasingové smlouvy, mnohdy ji ani nečte, nemluvě o tzv. všeobecných podmínkách, které jsou obvykle nedílnou součástí smlouvy. A tady bývá největší kámen úrazu. Dojde k nějakému problému a leasingová společnost s klientem „vyběhne“ s odkazem na jeho podpis pod leasingovou smlouvou, která se odkazuje na všeobecné podmínky dané leasingové společnosti, kde je řešení problému popsáno. To, že řešení je v první řadě ve prospěch leasingovky je nasnadě. K ničemu jsou pak nářky klienta, že on toto netušil, nevěděl, neznal.

Tomu lze samozřejmě předejít důkladným seznámením se s podmínkami leasingu a zněním smlouvy. Ne že by leaingovka kvůli jednomu klientovi přepracovala své podmínky, ale klient se dozví do čeho jde a jaká jsou rizika. Spoustě problémů tak může lehce předejít například dobrým pojištěním, správným chováním při vzniku nějakého problému atd. V neposlední řadě nemusí klient, když se mu podmínky nebudou líbit, smlouvu podepsat a může se poohlédnout po jiné společnosti.

Na o si tedy dát při sepisování leasingové smlouvy pozor především?

co se stane pokud bude smlouva předčasně ukončena

To se stává většinou z viny klienta (totální havárie, odcizení) a proto na to může velmi tvrdě doplatit. Zjistěte si tedy jaké jsou podmínky finančního vyrovnání v tomto případě, jaké plnění poskytne pojišťovna a o kolik a proč se bude plnění krátit – tohle bývá problémem při leasingu, kde je pojištění „zdarma“ a klient (pokud se o to nezajímá) ani neví, jak je vozidlo pojištěno.

jestli může pronajímatel zastavit předmět leasingu (bance atp.)

Lesingovky ve většině případů nemohou krýt leasingové operace z vlastních zdrojů a proto si půjčují. Věřitel však obvykle požaduje krytí a někdy je toto uskutečňováno právě leasovanými vozidly. Pokud se pak leasingová společnost dostane do finančních problémů, věřitel zabaví zastavené předměty a dojde třeba i na váš vůz.

jestli může pronajímatel změnit v průběhu leasingové smlouvy výši splátek

Inflace, změny úrokových sazeb, nebo devalvace mohou mít vliv na náklady leasingové společnosti, proto je dobré mít ve smlouvě uvedeno kdy a za jakých podmínek může pronajímatel měnit výši splátek. Nejlepší samozřejmě je, když bude ve smlouvě uvedeno, že splátky jsou po celou dobu trvání neměnné.

jaké je penále při případném prodlení s platbami nájemného

Opozdíte se s jednou splátkou, třeba jen o pár dní a zjistíte, že vám pronajímatel naúčtoval denní penále plus jednorázovou pokutu v poměrně velké částce. A právem, protože to má ve smlouvě. Ujistěte se proto jaké sankce vám za pozdní platby hrozí, lehce jim předejdete. Tady taky pozor na skutečný den platby, protože pokud máte ve splátkovém kalendáři nějaký den splatnosti, většinou to znamená, že v ten den už musí být peníze na účtu pronajímatele, z vaší banky tedy musí odejít o pár dní dříve. Nutno ale podotknout, že většina leasingových společností není až tak krutá a klienta (pokud není notorický neplatič) ještě před uvalením sankcí upozorní.

jestli nejsou s podpisem leasingové smlouvy spojeny ještě nějaké další poplatky

To může být například poplatek za sepsání smlouvy (obvykle 1% z pořizovací ceny).

A co by v leasingové smlouvě určitě nemělo chybět?

  1. Identifikaci pronajímatele a nájemce (obchodní jméno, sídlo, údaj o zápisu do OR, jméno a příjmení osoby oprávněné jednat za společnost, u občanů jméno, bydliště).
  2. Označení předmětu leasingu (aby jste vůbec spláceli a nakonec koupili to, co chcete)
  3. Cenu předmětu leasingu:
    • pořizovací cenu (bez DPH, částku daně, celkem), - za kolik by vozidlo bylo koupeno hotově
    • leasingovou cenu - součet všech splátek včetně první navýšené (akontace)
    • prodejní cenu – poslední splátka, za kterou bude auto prodáno nájemci
  4. Výši zálohy na nájemné (akontaci), případně první navýšenou splátku pokud je nějaká stanovena (existují již i nabídky 0% akontace)
  5. Datum od kdy smlouva platí (den předání vozidla k užívání nájemci) a datum, kdy byla smlouva sepsána.
  6. Datum, kdy bude smlouva ukončena (může být stanovena i počtem měsíců od platnosti).
  7. Splátkový kalendář (ten musí splňovat náležitosti daňového dokladu).
  8. Informace o tom, jak je vozidlo pojištěno a jak bude pojistné placeno (součástí splátek nájemného, zvlášť) Někdy bývá pojištění na 1-3 roky zdarma, ovšem i tak nesmí chybět informace, pojistná smlouva.
  9. Výše a podmínky udělení sankcí za porušení podmínek smlouvy (úroky a pokuty za prodlení splátek).
  10. Seznam příloh, které jsou nedílnou součástí leasingové smlouvy:
    • splátkový kalendář
    • obchodní podmínky lesingové společnosti
  11. Smlouva musí být samozřejmě podepsána oběmi smluvními stranami

Doporučujeme

Články odjinud