Auto a daně - díl první

Většina podnikatelů to již ví – automobil, bez kterého se dnes již při svém podnikání neobejdou je na jedné straně možnost „kvalitní“ optimalizace daně a na straně druhé zdroj nemála problémů.
Auto a daně  - díl první
Mnohdy nejasných řešení, především co se týká evidence, daňového zatížení, odpisů, uplatňování oprav a PHM jako daňových výdajů, DPH a v neposlední řadě velkou kapitolou samou pro sebe je leasing. V tomto nepravidelném seriálu bych se tedy chtěl věnovat co nejpřijatelnější formou právě otázkám, které se týkají aut a daní.

Automobil - pro většinu z nás příjemný společník, koníček, pýcha, ale také nezbytnost pro vlastní bytí, nebo nepostradatelný výrobní prostředek.

Pro účely podnikání je automobil hmotným majetkem. Co tedy s tím z hlediska daní? Vše se řídí tím, jakým způsobem byl automobil pořízen, co je to za automobil, jak je provozován a především jaká je jeho cena.

Pořídit auto můžeme v základním rozdělení:

Koupí za hotové – pokud máme dostatek finančních prostředků, je to způsob nejjednodušší, i když z daňového hlediska není nejoptimálnější.

Pořízení formou finančního pronájmu s následnou koupí (leasing) – v současné době nejvyužívanější způsob pořízení vozidla a to už nejen do podnikání. Leasing je však poměrně silně „spoután“ zákony a je nutné neporušit spoustu nařízení.

Zvláště dnes, kdy se leasingové společnosti předhánějí se speciálními akcemi, je pro podnikatele leasing velice zajímavý co do celkových nákladů a výhodný z hlediska daňového.

Ostatní způsoby pořízení – zde lze zařadit další méně pravděpodobné možnosti jak lze vozidlo pořídit. Ať již je to nabytí darováním, zděděním, výhrou v nějaké soutěži nebo velice nepravděpodobným nalezením bez prokazatelného vlastníka.

Jistě se shodneme na tom, že auto je v podnikání užitečným až nepostradatelným pomocníkem. S jeho provozováním je však spojena řada účetních a daňových úskalí a zároveň možností jak tento prostředek hospodárně používat. Mnoho aspektů není úplně jasných a chyb je mnoho. Náš seriál by vám tedy mohl mnoho problémů osvětlit, poskytnout zajímavé rady a tipy především s ohledem na to, jak provozovat automobil v podnikání a neplatit díky tomu na daních více než je nutné.

A jaké jsou zásadní otázky využívání automobilu v podnikání?

  • výdaje na pořízení automobilu (např. kupní cenu, nájemné u finančního leasingu),
  • výdaje na spotřebované pohonné hmoty (PHM)
  • další výdaje (opravy, pojistné, poplatky za parkování apod.)
  • uplatnění odpočtu DPH na vstupu
  • zdanitelné plnění z hlediska DPH při prodeji
  • uplatnění určitých výdajů při prodeji
  • silniční daň
  • kniha jízd, evidence pracovních cest
  • automobil ve společném jmění manželů

To jsou otázky, kterými se budeme postupně zabývat v dalších dílech seriálu.

Klepněte pro větší obrázek

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků