Auta roku v Japonsku a Skotsku mají své vítěze

Každoroční klání o to, kdo ukořisti prestižní titul "Auto roku", je v plném proudu. Po boku celoevropské soutěže probíhají i ty národní. První výsledky jsou již známé a ukazují, kdo by se nakonec mohl stát i celkovým vítězem.

Stejně jako u nás probíhá i v dalších zemích soutěž, ve které se volí národní Auto roku. V minulých dnech byly vyhlášeny výsledky ve Skotsku a Japonsku, na které se za chvíli podíváme. Je již známou věcí, že letošní titul Evropského auta roku si odnese někdo ze sedmičky:

Skotsko

Ve Skotsku se stal autem roku 2006 vůz německého výrobce BMW. Nové BMW řady 3 si tak v Evropě připsalo svůj první velký úspěch v podobných novinářských anketách a uvidíme za pár týdnů, zda se odrazí i v celkovém výsledku. Ve Skotsku jsou ovšem udělovány tituly i v jiných kategoriích. Celkový vítěz je sice nejprestižnější cenou, ale ne jedinou. V segmentu malých vozů tam zvítězil Renault Modus, v rodinných vozech Ford Focus a Range Rover Sport zvítězil mezi sportovními vozy pro volný čas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

BMW řady 3

Japonsko

V minulých dnech byl představen i vítěz prestižního klání v Japonsku. Tam zvítězila nová Mazda MX-5. Pro Mazdu je to v Japonsku úspěch po dlouhých 23 letech. Na druhém místě se umístil další japonský zástupce, Lexus GS. Přes tyto výsledky se ani jeden z vozů neobjeví v soutěži o Evropské auto roku. Jen pro úplnost, BMW řady 3 slavilo úspěch i v Japonsku, kde skončilo na třetím místě.

Nová Mazda MX-5

Van of the year 2006

Trochu stranou tradičních soutěží a zájmu veřejnosti jsou specifické kategorie. Jednou z nich je i Van roku, který má také velmi dlouhou tradici. V letošním roce získal titul Fiat Doblo Cargo.

Klepněte pro větší obrázek
Fiat Doblo Cargo

Nejlepší SUV v USA

Automobilka KIA obsadila se svým modelem Sportage první místo ve velmi prestižní soutěži, kterou volí členové severoamerické asociace motoristických časopisů (NWAPA), o nejlepší SUV do 25 000 dolarů. Porazila tak na 21 další konkurentů. KIA je v tomto každoročním klání poměrně úspěšná, když v roce 2002 obsadila také první místo, ovšem s modelem Sorento. Soutěž je ovšem od těch ostatních trochu odlišná, hlasující novináři totiž vybírají vítěze přímo na místě srovnání. Všechna auta se svezou na jedno místo a novináři pak mají k dispozici jak testovací asfaltový okruh, tak i terénní okruhy a další. Jakmile vyzkouší všechny vozy, určí vítěze.