14
Fotogalerie

Auta a parkoviště už ani na koberci pro děti. Takhle to vypadá, když hračky navrhuje urbanista

Ach ten pokrok – snaha vytlačit automobily z měst dorazila i k dětským hračkám. Jak se vám líbí tento kobereček pro děti?

Estonská platforma pro mobilitu Bolt, která sdružuje lokální taxislužby a rozvoz jídla, má svůj vlastní think tank složený z 37 dětí – nejmladšímu je pět, nejstaršímu třináct. S nimi vymýšlí různé koncepty na dopravní témata, na nichž se podílí urbanista Lior Steinberg.

Na bázi jejich spolupráce vznikla kniha, která ukazuje města budoucnosti dle představ dětí – namátkou se spoustou zeleně a stromů, s cyklostezkami (a dle představ například sedmileté Any z Portugalska s koly s osvětlením a jednorožčími křídly), bezpečnými ulicemi pro děti, možná i se školami, které mohou učit ve veřejném prostoru.

Představy dětí o městech budoucnosti nejsou kupodivu tolik odtržené od reality – třeba devítiletý Achen si představuje veřejnou dopravu ve formě závěsných tramvají, podobně jako ve Wuppertalu, třináctiletá Maia z Norska si přeje v ulicích stromy a rostliny ve větším množství. Jedenáctiletá Tamara ze Slovenska pak vidí ulice budoucnosti s interaktivními panely, na nichž se lze naučit, jak třeba správně recyklovat.

Na bázi těchto podnětů od dětí a inspirace ze skutečného světa vytvořil urbanista Lior Steinberg hrací koberec – trochu jiný, než jsme měli doma jako malí. Ten se silnicemi, dálničními obchvaty, možností zaparkovat tam, kde potřebujete, bez větších dopravních omezení.

Na koberci „nové doby“ najdeme zajímavé prvky, můžete dojít všude pěšky nebo dojet na kole, parkování je řešeno podzemními garážemi, nechybí nabíjecí stanice pro koloběžky a e-kola, ulice jsou přizpůsobené pro kočárky nebo invalidy. Osobní individuální doprava je v této vizi trpěným prvkem, nemluvě o zásobování podniků zbožím, dopravě balíků na poštu nebo do výdejních míst. Design koberce si můžete zdarma stáhnout, tisknout ho, utkat a dokonce i prodávat. Akorát k němu nedávejte dětem moc autíček, ta na něj nepatří – jak ukazuje vize urbanisty, můžete si po něm jezdit kolem nebo tramvají.

Doporučujeme

Články odjinud