Luxusní Putinovo SUV je oficiálně venku a může si ho koupit každý. Cena je však přestřelená i ve srovnání s Rolls-Roycem Cullinan

Loni automobilka Aurus začala nabízet své modely i nevládnímu sektoru. To jí dalo možnost vytvořit zcela nové SUV.

Po konfliktu na Ukrajině řada automobilek výrazně omezila či ukončila aktivity na ruském trhu. Místní smetánka tím pádem přišla o část možností, jak utratit své peníze za luxusní vůz. Záchrannou ruku jím podává Putinova značka Aurus, která jako soupeř automobilek Rolls-Royce a Bentley dodává automobily i na ostatní světové trhy. Značka vznikla v roce 2018 s původním záměrem vyrábět vozy pouze pro vládní činitele. Od loňského roku se ale zaměřila i na movitou veřejnost.

V souladu s rostoucí poptávkou po luxusních SUV se rozhodla vytvořit zástupce tohoto segmentu s názvem Komendant, jehož soupeřem je Bentley Bentayga a Rolls-Royce Cullinan. S délkou 5380 mm a šířkou 2004 mm bezesporu zapadá, ale Cullinan má stále o 195 mm delší rozvor. To by mohlo hrát případnou roli při rozhodování, pokud vůbec dostanete možnost evropského vozu.  

Je totiž pravděpodobné, že si k vozu pořídíte také řidiče (tím pádem vzadu na místě pro nohy záleží), protože dvě samostatná zadní sedadla nabízejí na segment náležitý komfort. Začít můžeme například jejich vyhříváním, ventilací i masážní funkcí. Mezi nimi se nachází minibar s lednicí a sklenky lze uložit do držáků níže, které umí nápoje udržet teplé i studené. Pro práci a zábavu slouží výklopné stolky doplněné multimediálním systémem s dvojicí obrazovek. Ženy jistě ocení kosmetická zrcátka.  

Vedle majitele sedícího vzadu si i šofér dopřává příjemný vizuální zážitek daný kvalitním koženým čalouněním Nappa s kovovými doplňky a výběrem ze čtyř základních dekorů. Jak je v tomto segmentu zvykem, kromě standardní nabídky je k dispozici rozsáhlý personalizační program. Vybrat si lze nejen specifické lakování, ale i gravírování prahů či vlastní výšivky na opěrky hlavy.

Veškerá jízdní data zobrazuje digitální přístrojový štít doplněný head-up displejem a zůstat na trase řidiči pomáhá rozměrné multimediální zařízení s navigací. Parkování usnadní kamerový systém. V interiéru nechybí čtyřzónová klimatizace, bezdrátové nabíječky telefonů, náladové osvětlení ani elektricky ovládané víko kufru.

SUV z východu nijak nezaostává ani po stránce výkonu. Vpředu je umístěna hybridní soustava s motorem V8 o objemu 4,4 litru, laděná na 440 kW a 880 Nm točivého momentu. Navzdory snaze o „zelený“ přístup si Komendant poručí 18,5 l/100 km. Není divu, když váží monumentálních 3235 kg. Přesto zvládne sprint z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 220 km/h. Většinou ale pojede na komfortní notu podpořenou adaptivním vzduchovým odpružením. Díky světlé výšce až 260 mm a pohonu všech kol se nezalekne místních cestiček mimo hlavní tahy.

Asi je vám jasné, že za takovou porci auta si Aurus neřekne malé peníze. Konkrétně se bavíme o částce v přepočtu 14.635.000 Kč. To je velmi ambiciózní, zvláště když uvážíte, že za Rolls-Royce dáte kolem 9 milionů korun. Cena rollsu se ale samozřejmě odvíjí od zvolené specifikace. I ta se umí vyšplhat hodně nad 10 milionů korun.

Diskuze (18) Další článek: Alpine A110 R je skutečně radikální. Spousta karbonu, žádné zadní okno i nastavení komprese tlumičů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz