Aukce Porsche Type 64 skončila fiaskem. Zmatky v milionech dolarů naštvaly zájemce

Vysoce očekávaná aukce nejstaršího Porsche nedopadla vůbec dobře. Kvůli zmatkům při dražení se auto nakonec neprodalo.

Nespokojené bučení, lidé odcházející ze sálu a zřejmě největší chyba, kterou svět viděl na automobilové aukci. Všichni netrpělivě očekávali, jak dopadne dražba jednoho z nejstarších Porsche, které předepsalo celou budoucnost německé automobilky. Místo toho ale vydražení Porsche Type 64 z roku 1939 skončilo fiaskem, když měl dražitel renomovaného aukčního domu RM Sotheby's přeslechnout nabízené částky za vůz.

Nejstarší Porsche jde do aukce. Může stát až půl miliardy, má speciální význam

Nejstarší Porsche jde do aukce. Může stát až půl miliardy, má speciální význam

Jeden ze tří prototypů, jež předcházely prvnímu modelu německé automobilky, typu 356, se o víkendu dražil v kalifornském Monterey během tamní automobilové přehlídky. První vlnu pozdvižení však zajistila počáteční částka, od které se měla aukce odvíjet. Přestože mnozí čekali dříve uveřejněný odhad 20 milionů dolarů (asi 464 milionů korun), dražba odstartovala na částce 30 milionů dolarů (asi 696 milionů korun).

Ztracené Porsche 356 Speedster Jamese Deana se našlo ve Francii

Ztracené Porsche 356 Speedster Jamese Deana se našlo ve Francii

Někdo se udivoval, někdo tleskal, každopádně aukce pokračovala a dražitel nadšeně sbíral nabídky od zájemců v sále. Částka za historický klenot Porsche mířila prudce nahoru, přičemž v jednu chvíli už obrazovky ukazovaly astronomických 70,5 milionu dolarů (asi 1,63 miliardy korun). Pokud by se Type 64 za tuto cenu prodal, jednalo by se o vůbec nejhodnotnější auto prodané v aukci (přesahující dosavadní Ferrari 250 GTO vydražené za 48,4 milionu dolarů).

Ferrari 250 GTO: Znáte příběh bájného jednorožce a krále aukčních síní?

Ferrari 250 GTO: Znáte příběh bájného jednorožce a krále aukčních síní?

V tu chvíli ovšem dražitel uvedl, že došlo k omylu a zmíněná částka nemá být „sedmdesát“, ale „sedmnáct“ milionů dolarů. Stejně tak neměla aukce startovat na „třiceti“ milionech, ale „třinácti“, přestože obrazovky od začátku ukazovaly dříve uvedené ceny. Pro publikum a zájemce byla tato chyba příliš, ozývalo se nespokojené bučení a někteří lidé naštvaně odcházeli ze sálu.

Známe české ceny hybridních Porsche Cayenne. Turbo S stojí 4,6 milionu Kč

Známe české ceny hybridních Porsche Cayenne. Turbo S stojí 4,6 milionu Kč

Na průběh aukce Porsche Type 64 se můžete podívat níže. RM Sotheby’s zveřejnilo prohlášení, že od spuštění aukce došlo k opětovnému přeslechnutí nabízených částek a jejich mylnému zobrazení na obrazovkách. Každopádně pochybení, ke kterému by u takto renomovaného aukčního domu dojít nemělo.

Při snaze rozjet aukci zpět od částky 17 milionů dolarů již neměl nikdo v sále přílišný zájem podílet se na takto zmatené dražbě. Koneckonců, Type 64 nesplnil stanovenou rezervní částku a nebyl tedy prodán.

Minitest Renault Captur 1.3 TCe: 1,333 stříbrných stříkaček na rozloučenou

Renault Captur 1.3 TCe (minitest)

Crossover Renault Captur se již brzy dočká nové generace. Stihli jsme se proto rozloučit s tou současnou, která nám připomněla, proč je tento malý nezmar tak populární.

21.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 33 příspěvků
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 16 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků