Aukce Porsche Type 64 skončila fiaskem. Zmatky v milionech dolarů naštvaly zájemce

Vysoce očekávaná aukce nejstaršího Porsche nedopadla vůbec dobře. Kvůli zmatkům při dražení se auto nakonec neprodalo.

Nespokojené bučení, lidé odcházející ze sálu a zřejmě největší chyba, kterou svět viděl na automobilové aukci. Všichni netrpělivě očekávali, jak dopadne dražba jednoho z nejstarších Porsche, které předepsalo celou budoucnost německé automobilky. Místo toho ale vydražení Porsche Type 64 z roku 1939 skončilo fiaskem, když měl dražitel renomovaného aukčního domu RM Sotheby's přeslechnout nabízené částky za vůz.

Nejstarší Porsche jde do aukce. Může stát až půl miliardy, má speciální význam

Nejstarší Porsche jde do aukce. Může stát až půl miliardy, má speciální význam

Jeden ze tří prototypů, jež předcházely prvnímu modelu německé automobilky, typu 356, se o víkendu dražil v kalifornském Monterey během tamní automobilové přehlídky. První vlnu pozdvižení však zajistila počáteční částka, od které se měla aukce odvíjet. Přestože mnozí čekali dříve uveřejněný odhad 20 milionů dolarů (asi 464 milionů korun), dražba odstartovala na částce 30 milionů dolarů (asi 696 milionů korun).

Ztracené Porsche 356 Speedster Jamese Deana se našlo ve Francii

Ztracené Porsche 356 Speedster Jamese Deana se našlo ve Francii

Někdo se udivoval, někdo tleskal, každopádně aukce pokračovala a dražitel nadšeně sbíral nabídky od zájemců v sále. Částka za historický klenot Porsche mířila prudce nahoru, přičemž v jednu chvíli už obrazovky ukazovaly astronomických 70,5 milionu dolarů (asi 1,63 miliardy korun). Pokud by se Type 64 za tuto cenu prodal, jednalo by se o vůbec nejhodnotnější auto prodané v aukci (přesahující dosavadní Ferrari 250 GTO vydražené za 48,4 milionu dolarů).

Ferrari 250 GTO: Znáte příběh bájného jednorožce a krále aukčních síní?

Ferrari 250 GTO: Znáte příběh bájného jednorožce a krále aukčních síní?

V tu chvíli ovšem dražitel uvedl, že došlo k omylu a zmíněná částka nemá být „sedmdesát“, ale „sedmnáct“ milionů dolarů. Stejně tak neměla aukce startovat na „třiceti“ milionech, ale „třinácti“, přestože obrazovky od začátku ukazovaly dříve uvedené ceny. Pro publikum a zájemce byla tato chyba příliš, ozývalo se nespokojené bučení a někteří lidé naštvaně odcházeli ze sálu.

Známe české ceny hybridních Porsche Cayenne. Turbo S stojí 4,6 milionu Kč

Známe české ceny hybridních Porsche Cayenne. Turbo S stojí 4,6 milionu Kč

Na průběh aukce Porsche Type 64 se můžete podívat níže. RM Sotheby’s zveřejnilo prohlášení, že od spuštění aukce došlo k opětovnému přeslechnutí nabízených částek a jejich mylnému zobrazení na obrazovkách. Každopádně pochybení, ke kterému by u takto renomovaného aukčního domu dojít nemělo.

Při snaze rozjet aukci zpět od částky 17 milionů dolarů již neměl nikdo v sále přílišný zájem podílet se na takto zmatené dražbě. Koneckonců, Type 64 nesplnil stanovenou rezervní částku a nebyl tedy prodán.

TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 73 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 70 příspěvků