Audi SQ7 TDI má po faceliftu. Změn je ale dost i na novou generaci

Zatímco o modernizaci standardní verze Audi Q7 se už několik týdnů ví, nejsilnější varianta SQ7 na ni teprve čekala. Změn je ale tolik, že by o ní Audi snad mohlo hovořit jako o nové generaci.

Čas letí neuvěřitelně rychle a došlápnul si také na Audi SQ7. To se na silnicích objevilo už před třemi lety coby nejsilnější varianta modelu Q7, tehdy ještě vlajkové lodi mezi SUV Audi. Od té doby se hodně změnilo. Přišel model Q8, který, přestože je rozměrově menší než Q7, titul vládce mezi SUV se čtyřmi kruhy ve znaku přebral. Model Q7 jako takový už rovněž stihnul projít faceliftem, přičemž množství změn bylo tak velké, že by Audi klidně mohlo hovořit o nové generaci.

Audi Q7 prošlo modernizací: Dostává hybridní techniku a přepracovaný interiér

Audi Q7 prošlo modernizací: Dostává hybridní techniku a přepracovaný interiér

Nyní přišla řada i na SQ7. Možná jste si všimli, že se Marc Lichte, šéfdesignér Audi, snaží stávající modely rychle „převléknout“ a vtisknout jim nejnovější styl, což je nejvíc patrné u modelu A4, sdílející motivy A1. I mastodont SQ7 dostal světlomety s charakteristickým světelným podpisem, nižší, ale zároveň i širší masku chladiče, která má za úkol vůz opticky rozkročit, nebo novou grafiku zadních svítilen podržených chromovanou linkou.

Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Když jsem mluvil o změnách hraničících s novou generací, měl jsem na mysli exteriér, který pořádně prokouknul, ale hlavně interiér se zcela novou přístrojovkou. Ta už není osazena výsuvným displejem infotainment (posledním současným modelem Audi, které takový displej má, je A3) a zcela jiný je i středový tunel. Technika i ovládání odpovídají modelům A6, A8 a Q8. Vše řešíte výhradně dotykově, a to včetně nastavení klimatizace.

TEST Audi A8 50 TDI quattro: Panu ministrovi s láskou

TEST Audi A8 50 TDI quattro: Panu ministrovi s láskou

Pod kapotou zůstává přeplňovaný osmiválec 4.0 TDI. Zatímco před faceliftem produkoval i díky elektrickému dmychadlu (EAV) 320 kW a 900 N.m, nyní má… 320 kW a 900 N.m. Jde ale o upravenou verzi, která podléhá současným emisním normám. Také proto už není maximum krouťáku dostupné od 1000, ale 1250 otáček. Zatímco dříve si Audi SQ7 TDI v kombinovaném cyklu vzalo 7,2 l/100 km (NEDC), dnes si v závislosti na výbavě a velikosti kol vezme 7,4 – 7,6 l/100 km (WLTP).

WLTP: Noční můra výrobců aut je tady. Co znamená pro nové motory?

WLTP: Noční můra výrobců aut je tady. Co znamená pro nové motory?

Maximální rychlost 250 km/h zůstala zachována, stejně jako zrychlení z nuly na stovku za 4,8 sekundy. Spojte tyto hodnoty s hmotností 2,4 tuny a vyjde vám, že SQ7 potřebuje i silné brzdy. V základu jsou ocelové kotouče o průměru 400 mm vpředu a 370 mm vzadu, za příplatek dostanete karbon-keramické (420 mm vpředu a 370 mm vzadu). Rozeznáte je i podle barvy třmenů. Standardem jsou černé či červené, zatímco výkonnější brzy mají třmeny antracitové.

Audi SQ7 dostalo od JE Design širší karoserii a 522 naftových koní

Audi SQ7 dostalo od JE Design širší karoserii a 522 naftových koní

Mezi technické finesy Audi SQ7 TDI patří například HD Matrix světlomety s „lasery“ pro dálkový režim. Důvodem, pro který vůz už před třemi lety tak skvěle zatáčel, byl systém natáčení zadních kol pracující na vedlejší 48voltové síti. Standardem je vzduchový podvozek či řízení s progresivní strmostí, za příplatek můžete mít i aktivní stabilizátory potlačující náklony vysoké karoserie v zatáčkách.

Kolik to všechno bude stát, nám Audi řekne ještě v průběhu léta, kdy dojde ke spuštění předprodeje. Očekávejte základní cenu okolo 2,5 milionu korun. První vozy se na silnicích objeví na konci září.

Audi SQ7 TDI po faceliftu: Technická data
Motor 4.0 V8
Převodovka 8A
Zdvihový objem [cm3] 3956
Válce/ventily 8/4
Největší výkon [kW/min] 320/3750-4750
Točivý moment [N.m/min] 900/1250-3250
Maximální rychlost [km/h] 250
Zrychlení 0-100 km/h [s] 4,8
Kombinovaná spotřeba [l/100 km] 7,4-7,6
Pohotovostní hmotnost [kg] 2395
Délka [mm] 5066
Šířka [mm] 1970
Výška [mm] 1743
Rozvor [mm] 2996
Objem kufru [l] 772/1975
Údaje platí pro pětimístnou verzi
Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

včera | Lukáš Prejzek | 8 příspěvků
Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

6.  8.  2020 | Vladimír Kadera | 30 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 81 příspěvků