Audi Sport Quattro (1984): zaděláno na dobré časy

V letech 1984 a 1985 vzniklo jen 224 vozů Audi Sport Quattro jako homologační série nového speciálu pro seriál rally FIA skupiny B. Šlo o předzvěst rozmachu značky Audi a jejího vyhlášeného pohonu všech kol.
Seznam kapitol
  1. Quattro v prvních letech, Sport Quattro, Na palubě
  2. Čtyřventilová hlava, Maximální účinnost, Technické údaje
  3. Fotogalerie

Quattro v prvních letech

Automobilka Auto Union v bavorském Ingolstadtu vzešla z popela druhé světové války díky Marshallově plánu. V roce 1964 ji ovládnul koncern Volkswagen a teprve o rok později byla po čtvrt století vzkříšena značka Audi. Až roku 1985 bylo změněno jméno firmy na Audi AG, do té doby se skupina jmenovala Audi NSU Auto Union AG. A právě tehdy, přesněji na frankfurtském autosalonu v roce 1983, slavil premiéru model Audi Sport Quattro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Audi Sport Quattro slavilo svoji premiéru na frankfurtském autosalonu v roce 1983

Sport Quattro nepřišlo ze vzduchoprázdna. Již od roku 1980 totiž na sportovních kolbištích excelovaly vozy s prostým označením Audi Quattro. Zprvu je většina veřejnosti považovala za „úlet“ malé továrny, nicméně se jimi podařilo vzbudit značný zájem zákazníků o automobily značky Audi, ba co víc: tovární speciál Audi Quattro značce Audi v roce 1982 vydobyl titul mistra světa značek v automobilových soutěžích…

Audi Quattro: legenda slaví třicet let

Audi Quattro: legenda slaví třicet let

Povzbuzeni úspěchy svého systému pohonu všech kol v typu Quattro, rozhodli se v Ingolstadtu k jeho aplikaci do sériové produkce. První vlaštovkou se v roce 1983 stal cestovní sedan Audi 80 Quattro, jenž se od verzí s pohonem přední nápravy lišil vzhledem a jízdními výkony a vlastnostmi pouze minimálně. Svoji zásluhu na tom mělo právě na svoji dobu relativně jednoduché a lehké ústrojí quattro.

Sport Quattro

Třetím modelem s pohonem všech kol se pak stalo Audi Sport Quattro, o němž bude tentokrát řeč. Šlo o vylepšenou adaptaci typu Quattro, jež vynikala zejména zkráceným rozvorem náprav a použitím nového, po všech stránkách lepšího motoru. Většina podvozkových skupin zůstala v podstatě zachována, ovšem konstruktéři se mohli poučit z praktických zkušeností s vozy Quattro z uplynulých třech let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod kapotou se objevil nový pětiválec s čtyřventilovou hlavou

Audi Sport Quattro v civilním provedení opět posloužilo jako homologační série pro závodní speciály rally FIA skupiny B (odvozené sadou úprav podle tehdejší přílohy J Mezinárodních sportovních řádů FIA) a cílem modernizace bylo výrazně zlepšit ovladatelnost vozu a jeho jízdní výkony, tedy základní vlastnosti soutěžního automobilu. Rozvor náprav byl spolu s celkovou délkou karoserie zkrácen o plných 320 mm, takže v zadní části karoserie se našlo místo již jen pro dvě nouzová sedátka.

Audi S3 vs. Audi Sport Quattro: divoká jízda prachem San Rema

Audi S3 vs. Audi Sport Quattro: divoká jízda prachem San Rema

Konstrukční prvky byly modifikovány zejména se záměrem snížit hmotnost vozu a přizpůsobit jeho charakter výkonnějšímu motoru. Skelet karoserie byl ocelový, ovšem rozšířené blatníky, střecha a přední kapota byly vyrobeny z kevlaru (plastu vyztuženého aramidovými vlákny) s hliníkovými prvky pro zpevnění. Zadní kapota pak byla zhotovena z polyesteru se skleněnými vlákny.

Na palubě

Interiéru homologačních vozů Sport Quattro dominovaly poměrně civilně působící, pěnovým polyuretanem obložená palubní deska a anatomicky tvarovaná, všestranně stavitelná sedadla Recaro. Už tehdy se hrálo na jakési „ambientní osvětlení“: přístrojový štít byl ve dne nepřímo podsvícen bílým, zatímco po sepnutí vnějšího osvětlení rudým světlem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Precizně a účelně zpracované pracoviště řidiče

Nezávislé závěsy kol doznaly úprav především v nastavení tlumičů a vinutých pružin. Dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem byla beze zbytku převzata ze soutěžních speciálů, a to včetně ventilovaných kotoučů 280 x 28 mm s čtyřpístkovými třmeny na všech kolech. Připlácelo se za ABS, standardem byl posilovač hřebenového řízení. Speciálně nastavené ABS zasahovalo od necelých 3 km/h, ale pro potřeby ostrého svezení je bylo možno deaktivovat zvláštním spínačem.

ABS se samočinně odpojovalo také při uzavření mezinápravového diferenciálu, uzavřít bylo možno také diferenciál zadní nápravy. Zařízení se ovládalo tlačítkem na palubní desce skrze podtlakový systém.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Quattro v prvních letech, Sport Quattro, Na palubě
  2. Čtyřventilová hlava, Maximální účinnost, Technické údaje
  3. Fotogalerie

bazar

Audi A3 2
Rok výroby: 2010
Stav: 197 899 km
Cena: 175 000 Kč
Audi Allroad 3
Rok výroby: 2008
Stav: 174 660 km
Cena: 330 000 Kč
Audi A6 3
Rok výroby: 2006
Stav: 201 113 km
Cena: 180 000 Kč
Audi Q7 3
Rok výroby: 2006
Stav: 294 604 km
Cena: 270 000 Kč
Audi A6 2,7
Rok výroby: 2010
Stav: 113 946 km
Cena: 350 000 Kč
Audi A5 2
Rok výroby: 2013
Stav: 114 111 km
Cena: 600 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test: Ford Fiesta je stále řidičskou volbou, univerzálem bez vad ale ne

Ford Fiesta

Naší recenzí tentokrát prošla nová generace Fordu Fiesta.

20.  9.  2017 | Milan Lažanský | 26 příspěvků
Kabriolet versus kupé: O kolik se zvýší spotřeba při jízdě s otevřenou střechou?

Test spotřeby kabrioletu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli se spotřeba paliva dramaticky zvýší při jízdě s otevřenou střechou? Vyzkoušeli jsme to.

18.  9.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků
Test krátkých sprintů: Je lepší motorka, elektrovůz, nebo BMW 760i?

Test krátkých sprintů

Ne vždy musí být motocykl při startu od semaforů rychlejší než auto. Při testu redaktoři Autorevue.cz proti sobě postavili dva rozdílné typy motocyklů, elektromobil a auto s výkonem přes šest stovek koní.

8.  9.  2017 | Radek Pecák | 19 příspěvků