Audi R8 V12 TDI: premiéra již v Detroitu

Neuvěřitelné se stává skutečností. Audi představí v Detroitu model R8 V12 TDI, tedy supersport s naftovým srdcem pod kapotou.
Audi R8 V12 TDI: premiéra již v Detroitu

Mnozí to čekali, mnozí tomu naopak nevěřili. Audi se ovšem již delší dobu snaží prosazovat své dieselové agregáty kde to jen jde, včetně motoristického sportu – příkladem může být čtyřiadvacetihodinovka Le Mans a speciál R10 TDI.

Inženýři z Ingolstadtu se snaží zužitkovat vložené investice do dvanáctiválcového agregátu 6,0 l V12 TDI, který se začne zanedlouho prodávat v modelu Q7. Podle motoristického serveru worldcarfans.com se v modelu R8 objeví stejný motor, zde pochopitelně uložen uprostřed, před zadní nápravou.

Výkon dvanáctiválce bude dosahovat kolem 368 kW/500 k a točivý moment bude vrcholit na hodnotě 1000 Nm. To bude stačit k tomu, aby R8 sprintovala na stovku za 4,2 sekundy a dosáhla maximální rychlost přes 300 km/h. Impozantní hodnoty, jen to využitelné pásmo otáček nebude takové, jak by si ho mnozí představovali. Naopak, kdo nechce stát každou chvíli u pumpy, toho jistě potěší odhadovaná kombinovaná spotřeba 10 litrů nafty na 100 km.

Ačkoli bude R8 TDI prezentován jako koncept, o jeho budoucnosti je podle zákulisních informací již rozhodnuto a dočká se sériové výroby. Premiéru bude mít již příští týden, kde bychom se měli dovědět víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Audi R8

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

dnes | Miro Mihálik | 11 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků