Audi R4: „dělnický supersport” již za dva roky

Německá automobilka Audi plánuje uvést v nejbližších letech 22 nových modelů. Mezi těmi nejzajímavějšími a zcela novými bude i sportovní Audi R4. Jak může název napovědět, půjde o menšího sourozence supersportu R8.

Audi R4 bude částečně odvozeno od modelu TT, tedy zachová si motor vpředu a náhon na přední, případně všechna kola. Vůz by ovšem měl být daleko sportovnější a dle informací přímo z automobilky by měl být přímým konkurentem Porsche Boxster.

Pod kapotou tohoto vozu, který se představí v roce 2009 a na trhu bude nejpozději v roce 2010, by se měly objevit přeplňované motory. Hovoří se o nástupci současného agregátu 2,0 TFSI s výkonem okolo 270 koní a verze RS by pak měla dostat zcela nový řadový pětiválec 2,5 s turbodmychadlem o výkonu okolo 350 koní.

Otázkou ovšem je, proč by Audi stavělo dva sportovní modely stejné kategorie. Tedy model TT a pak ještě model R4. Pokud by ovšem R4 mělo jinou koncepci, tedy motor vzadu a náhon na zadní kola, případně motor vpředu a náhon na zadní kola, smysl by již byl.

Právě kombinace motoru vpředu a náhonu na zadní kola se zdá být vcelku reálná. Audi totiž před nedávnem jednalo s Maserati o sdílení technologií. Maserati mělo zájem o velké naftové motory a Audi prozněnu o systém transaxle. Tedy o systém náhonu na zadní kola v kombinaci s motorem vpředu, kdy je převodovka umístěna také u zadních kol.

Pokud by tomu bylo opravdu tak, pak se dají brát vážně i řeči o konkurentovi Porsche Boxter a Audi by se konečně odpoutalo od nesportovní kombinace vše vpředu.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

dnes | Jan Mička | 7 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky