Audi R4: „dělnický supersport” již za dva roky

Německá automobilka Audi plánuje uvést v nejbližších letech 22 nových modelů. Mezi těmi nejzajímavějšími a zcela novými bude i sportovní Audi R4. Jak může název napovědět, půjde o menšího sourozence supersportu R8.

Audi R4 bude částečně odvozeno od modelu TT, tedy zachová si motor vpředu a náhon na přední, případně všechna kola. Vůz by ovšem měl být daleko sportovnější a dle informací přímo z automobilky by měl být přímým konkurentem Porsche Boxster.

Pod kapotou tohoto vozu, který se představí v roce 2009 a na trhu bude nejpozději v roce 2010, by se měly objevit přeplňované motory. Hovoří se o nástupci současného agregátu 2,0 TFSI s výkonem okolo 270 koní a verze RS by pak měla dostat zcela nový řadový pětiválec 2,5 s turbodmychadlem o výkonu okolo 350 koní.

Otázkou ovšem je, proč by Audi stavělo dva sportovní modely stejné kategorie. Tedy model TT a pak ještě model R4. Pokud by ovšem R4 mělo jinou koncepci, tedy motor vzadu a náhon na zadní kola, případně motor vpředu a náhon na zadní kola, smysl by již byl.

Právě kombinace motoru vpředu a náhonu na zadní kola se zdá být vcelku reálná. Audi totiž před nedávnem jednalo s Maserati o sdílení technologií. Maserati mělo zájem o velké naftové motory a Audi prozněnu o systém transaxle. Tedy o systém náhonu na zadní kola v kombinaci s motorem vpředu, kdy je převodovka umístěna také u zadních kol.

Pokud by tomu bylo opravdu tak, pak se dají brát vážně i řeči o konkurentovi Porsche Boxter a Audi by se konečně odpoutalo od nesportovní kombinace vše vpředu.

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

dnes | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků