Audi oživuje vývoj vodíkových ústrojí. Pochybuje o výrobě baterií pro elektromobily

Vedle rapidní elektrifikace modelové řady se nyní Audi rozhodlo dále investovat i do vývoje pohonných jednotek používajících vodíkové palivové články. Má pro to dva zásadní důvody.

Ačkoliv se může zdát, že představováním jednoho elektrického konceptu za druhým jsou dnes čistě elektrická ústrojí pro Audi středobodem budoucích plánů, na další možnou alternativu ke spalovacím motorům německá automobilka ještě nezanevřela. Audi tak nyní oznamuje zvýšení své aktivity rovněž na poli vývoje vodíkových ústrojí.

Do rozvoje pohonných jednotek využívajících vodíkové palivové články chce Audi investovat rozsáhlé prostředky. Informace uvedl na tiskové konferenci předseda Audi Bram Schot. „Vývoj chceme opravdu urychlit. Na vodíkové palivové články budeme nyní klást větší důraz – více peněz, více lidí a více sebevědomí,“ prohlásil Schot.

Audi AI:ME oficiálně: Autonomní elektromobil má vlastní zahrádku

Audi AI:ME oficiálně: Autonomní elektromobil má vlastní zahrádku

Důraznější zaměření na vodík má přitom souvislost s jistými pochybami ohledně dnešní „mánie“ na poli čistě elektrických automobilů. Důvodem znovuoživení programu vodíkových pohonů jsou tak obavy související s využíváním přírodních zdrojů k výrobě baterií pro elektromobily a rovněž pochyby, zda čistě elektrická vozidla opravdu dokážou uspokojit stále náročnější zákazníky na trhu.

Dosavadní program Audi h-tron se má tedy stát centrem pro veškerý vývoj v kategorii vodíkových pohonů pod střechou koncernu Volkswagen Group. Schot dokonce potvrdil, že práce na nové technice už probíhá a ještě letos se máme dočkat zbrusu nového konceptu s vodíkovým pohonem.

Audi Q4 e-tron oficiálně: Další elektrické SUV Audi čekejte na konci roku 2020

Audi Q4 e-tron oficiálně: Další elektrické SUV Audi čekejte na konci roku 2020

V plánu je například i limitovaná produkce vodíkových modelů, které by si mohli zákaznici pořídit na základě pronájmu. Tyto vozy by vznikaly na samostatné lince v továrně Audi v německém Neckarsulmu. Tento projekt je zatím vyhlížen na rok 2021. Ucelenou řadu několika vodíkových modelů by chtělo nakonec Audi nabízet kolem roku 2025.

Na současná elektrická ústrojí s bateriovými moduly tedy sice Audi v žádném případě nezanevře, ve vodíkových palivových článcích, které chemickou reakcí zajišťují vznik elektrické energie, ovšem značka vidí ještě čistější a efektivnější způsob, jak vozy s elektromotory pohánět.

Hyundai investuje miliardy do vodíkového pohonu. Chce být lídrem v oboru

Hyundai investuje miliardy do vodíkového pohonu. Chce být lídrem v oboru

„Pokud na této vlně zůstaneme, pak se musíme pokusit najít ten nejšetrnější a nejefektivnější způsob, jak jezdit na elektřinu. Čímž nakonec skončíte u vodíkových palivových článků,“ dodal Schot.

Koncept s vodíkovým pohonem ukázalo Audi naposledy v roce 2016 ve formě SUV h-tron quattro (viz galerie). Vodíkové palivové články zde zajišťovaly energii dvojici elektromotorů o kombinovaném výkonu 230 kW (313 koní). Koncept měl udávaný dojezd až 600 km. Pro krátkodobé zvýšení výkonu a rekuperaci energie však byla i zde využita malá lithium-iontová baterie pod podlahou zavazadlového prostoru.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

včera | Petr Schnagl | 7 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 67 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků