Audi má převahu v anketě světového Auta roku 2022 (WCOTY). Bude to stačit na velikána z USA?

Anketa World Car of the Year se pomalu blíží k závěru. Favority jsou značky Audi a Ford, které mají největší zastoupení. Zamíchat kartami může ale i sportovní Toyota GR86 /Subaru BRZ.

Titul „Světové Auto roku“ (World Car of the Year) pro rok 2022 může získat pouze automobil s produkcí minimálně 10.000 kusů ročně, přičemž cena nesmí zasahovat do luxusního segmentu. Z hlediska dostupnosti jej automobilka musí nabízet alespoň na dvou hlavních trzích (Čína, Evropa, Indie, Japonsko, Korea, Latinská Amerika, USA) a dvou kontinentech v období mezi 1. lednem 2021 a 30. březnem 2022.

Součástí ankety je i řada podkategorií například pro elektrické, městské, luxusní a sportovní vozy. Automobily nominované v těchto třídách se mohou ucházet také o cenu za nejlepší design. Základní kritéria jsou prakticky shodná s hlavní cenou, pouze minimální produkce je benevolentně snížená na 5000 kusů ročně. Další specifika jsou daná dle poměrů segmentu. Například do městských vozů mohou jen modely kratší 4,3 metru. Naopak luxusní automobily se nominují na základě cen na světových trzích.

Do letošního ročníku má velmi dobře nakročeno Audi, které má svého zástupce vedle hlavní nominace i mezi luxusními, sportovními a elektrickými vozy. Dalším nadějným adeptem je Ford Mustang Mach-E, který vedle hlavního titulu bojuje také jako elektromobil a designová kreace. Mezi sportovními vozy se objevil loňský vítěz Porsche, který tentokrát do pětice nejlepších protlačil model 911 GT 3. Proti němu se postaví i Toyota GR86 /Subaru BRZ, která bojuje i o hlavní cenu.

Finálové trojice nejlepších vozů budou pro všechny kategorie oznámeny 15. března. Pak si budeme muset počkat na 13. duben, kdy odstartuje mezinárodní autosalon v New Yorku, jehož součástí bude i vyhlášení cen ankety „World Car of the Year“.

WCOTY 2022: Přehled nominací
Hlavní cena
- Audi Q4 e-tron
- Cupra Formentor
- Ford Mustang Mach-E
- Genesis G70
- Honda Civic
- Hyundai Ioniq 5
- Hyundai Tucson
- Kia EV6
- Lexus NX
- Toyota GR86 / Subaru BRZ
Elektrický vůz
- Audi e-tron GT
- BMW iX
- Ford Mustang Mach-E
- Hyundai Ioniq 5
- Mercedes-Benz EQS
Městský vůz
- Dacia Sandero
- Opel Mokka
- Renault Kiger
- Toyota Yaris Cross
- Volkswagen Taigun
Luxusní vůz
- Audi Q5 Sportback
- BMW iX
- Genesis GV70
- Mercedes-Benz EQS
- Volvo C40 Recharge
Sportovní vůz
- Audi e-tron GT
- BMW M3/M4
- Porsche 911 GT3
- Toyota GR86 / Subaru BRZ
- Volkswagen Golf GTI/R
Design
- Audi Q4 e-tron
- Ford Mustang Mach-E
- Hyundai Ioniq 5
- Kia EV6
- Mercedes-Benz EQS

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Diskuze (13) Další článek: Lego má novou stavebnici pro fandy formule 1. Pracovali na ní i experti McLarenu, nestojí moc

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta Volkswagen na Heureka.cz